TİYK-LEO 2A4: Leopard 2A4 Modernizasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Leopard 2A4 Modernizasyonu (TİYK-LEO 2A4) Projesi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatıldı.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan TİYK-LEO 2A4 Projesi kapsamında BMC, 81+250 adet Leopard 2A4 Tankı’nı kapsamlı modernizasyona tabi tutacak. Alt yükleniciler ise Roketsan ile ASELSAN.

STM Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), son dönemdeki Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı gibi sınır ötesi harekatlarda ana muharebe tanklarını (AMT) aktif bir şekilde kullanıyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ise envanterdeki tankların daha modern standartlara yükseltilmesi için TSK’nın talebi üzerine çeşitli modernizasyonu projeleri yürütüyor.

FIRAT-M60T Projesi

Fırat Kalkanı Harekatı esnasında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan FIRAT-M60T Projesi kapsamında, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 160 adetten fazla M60T Sabra Ana Muharebe Tankı modernize edilmişti. Modernizasyon sonrası ‘M60TM’ olarak adlandırılan tanklara; PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS), Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS), Sürücü Görüş Sistemi (ADİS), Koruma Astarı, Yardımcı Güç Sistemi ve İklimlendirme Sistemi entegrasyonu gerçekleştirilmişti.

ASELSAN, halihazırda M60TM tankları için VOLKAN-M Atış Kontrol Sistemi’nin kalifikasyon faaliyetlerine ise devam ediyor.

Leopard 2A4 T1 İlave Zırh Sistemi Modernizasyonu

SSB, M60T’nin ardından Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde 339+15 adet bulunan Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankları için de farklı modernizasyon projeleri yürütüyor. Leopard 2A4’lere yönelik İlk modernizasyon, 30 Ağustos 2020 tarihinde Roketsan’da düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katılım sağladığı bir tören esnasında ilk kez görüntülendi.

Leopard-2A4-3

Törendeki Leopard 2A4, Roketsan üretimi Tepkisel Reaktif Zırh (ERA), Add-on-Zırh ve Yüksek Balistik Mukavemete Sahip Kafes Zırh ile modernize edildi. Özetle tank, sadece zırh iyileştirmesine tabi tutuldu. Toplamda 40 adet (+40 adet opsiyon) Leopard 2A4 Tankının modernizasyonunu içeren bu proje kapsamında ilk teslimatlar ise 2021 yılı içerisinde Roketsan tarafından gerçekleştirildi.

Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması – Leopard 2A4 (TİYK-LEO 2A4) Projesi

Son olarak ise Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Leopard 2A4 Tanklarına yönelik olarak daha kapsamlı bir modernizasyon programı başlatıldı. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; “Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması – Leopard 2A4 (TİYK-LEO 2A4)” Projesi kapsamında ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 AMT modernize edilecek.

Bu modernizasyon ile Leopard 2A4 tanklarının hem balistik koruma seviyeleri arttırılacak hem de daha modern elektronikler entegre edilecek. Proje kapsamında ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 modernize edilecek olsa da SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre 250 adetlik bir opsiyon da bulunuyor.

leopard
Leopard 2A4 NG (Solda)

Oldukça geniş ölçekli bir modernizasyon projesi olan TİYK-LEO 2A4; zırha ek olarak atış kontrol sistemi ve aktif koruma sistemi gibi modernizasyonları da içeriyor.

TİYK-LEO 2A4 Projesi sonuçlandığında, daha önce ASELSAN tarafından yürütülen modernizasyon projesi ile ortaya çıkarılan ‘Leopard 2A4 NG’ye benzer bir kabiliyet artışı yaşanacağı üzerinde durulmaktadır.


Anıl ŞAHİN

Anıl ŞAHİN

[email protected]

SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir. Kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu