Malezya’da 2 askeri helikopterin çarpıştığı anlar: 10 ölü

Roketsan-ATMACA-Banner

Malezya’da askeri geçit töreni provası sırasında, 2 askeri helikopterin çarpışması sonucu 10 kişi hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Edinilen bilgiye göre; Malezya Donanması’na ait İtalyan Leonardo AW139 ve Avrupalı Airbus Fennec helikopterleri, asker geçit töreni provası sırasında çarpışarak düştü. Olayda, 10 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

STM Banner

Donanmadan yapılan kısa açıklamada, helikopterlerin kazanın meydana geldiği sırada kuzey Perak eyaletindeki bir deniz üssünde donanmanın gelecek ayki 90. yıldönümü kutlamaları için prova yaptığı belirtildi.

Sosyal medyada dolaşan ve olaya ait olduğu iddia edilen bir videoda birkaç helikopterin bir düzen içinde alçaktan uçtuğu görülüyor. Helikopterlerden biri yan yatarak başka bir helikopterin rotoruna çarpıyor ve her ikisinin de düşmesine neden oluyor.

Kaza görüntüleri:

Donanma, AW139 deniz operasyon helikopterinde 7 mürettebatın bulunduğunu söyledi. Bu hava aracı İtalyan savunma şirketi Leonardo’nun bir yan kuruluşu olan AgustaWestland tarafından üretiliyor. Diğer 3 mürettebat ise Avrupalı çok uluslu savunma şirketi Airbus tarafından üretilen Fennec hafif helikopterinde bulunuyordu.

Yerel medya AW139’un deniz üssündeki bir spor kompleksine düştüğünü, Fennec’in ise yakındaki bir yüzme havuzuna çarptığını bildirdi.

Donanma, kazaya neyin sebep olduğunu belirlemek üzere bir soruşturma başlatacağını açıkladı.

Enkaz görüntüleri:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AP

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu