İspanya’dan 410 milyon avroluk NASAMS ihalesi

Roketsan-ATMACA-Banner

İspanya, Norveçli Kongsberg şirketi ile NASAMS hava savunma sistemlerinin modernizasyonu ve tedariki için 410 milyon avroluk bir sözleşme imzasına hazırlanıyor.

19 Nisan’da İspanya Silahlanma Direktörlüğü (DGAM), NASAMS modernizasyon programı için bir ihale bildirimi yaptı. Bu program, İspanya’nın mevcut NASAMS kabiliyetini önemli ölçüde arttırmayı hedefliyor.

STM Banner

Sözleşmenin Mayıs 2024’te imzalanması bekleniyor.

NASAMS Hava Savunma Sistemi

NASAMS hava savunma sistemi kısa menzilliden orta menzilliye birçok füzeyi ateşleme kabiliyetine sahip. NASAMS’ın en yeni varyantları AIM-9X, AMRAAM ve AMRAAM-ER füzelerini ateşleyebiliyor. AMRAAM füzeleri ile birlikte sistemin etkinlik menzili 25 kilometre civarında.

Bu ekipmanların özellikle de füzelerin bir şekilde Rus tarafının eline geçmesi, NATO’nun ana havadan havaya füzeleri olan AIM-9X ve AMRAAM füzelerinin Ruslar tarafından bilinmesi anlamına geliyor. Bunun için ne tür bir tedbir alındığı bilinmiyor. Sistemlerin Kiev’e konuşlandırılmış olması, cephe hattı gerisinde olması sebebiyle en büyük tedbir olabilir. Ancak siparişi verilen yeni sistemlerin Ukrayna’da nereye yerleştirilecekleri henüz bilinmiyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu