Mali’de milyonlarca dolarlık Reaper İHA düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Mali’de Fransız Hava Kuvvetleri’ne ait olduğu tahmin edilen MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) düştü. Enkaza ait görüntüler paylaşıldı.

30 milyon dolardan daha yüksek bir birim maliyete sahip olduğu bilinen ABD üretimi MQ-9 Reaper İHA, Mali’de düştü. Fransız Hava Kuvvetleri’ne ait olduğu tahmin edilen Reaper’ın enkazına dair görüntüler, 24 Şubat 2023’ten itibaren sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

STM Banner

Düşen Reaper’ın silahsız mı yoksa silahlı mı olduğu henüz bilinmiyor. Fransız Hava Kuvvetleri envanterinde hem silahsız tipte hem de Hellfire ve Paveway gibi mühimmat taşıma kapasitesine sahip silahlı Reaper’lar bulunuyor. Fransa, Afrika bölgesinde Reaper’ları çok aktif bir şekilde kullanıyor.

Öte yandan düşen Reaper’ın enkazına ait görüntülerde, İHA’da kullanılan L3 Harris ve General Atomics şirketlerinin ürettiği bazı alt sistemler dikkat çekti.

MQ-9 Reaper

MQ-9 Reaper İnsansız Hava Araçları, ABD’li General Atomics firması tarafından geliştirilmiştir. Söz konusu sistem; azami olarak 50.000ft irtifada görev yapabilmekte ve 27 saat havada kalabilmektedir. 7 adet faydalı yük istasyonu bulunan İHA, Ku-Band veyahut SATCOM data link ile kontrol edilebilmektedir. MQ-9 Reaper, Hellfire ve lazer güdüm kiti entegre edilmiş MK-81 mühimmatları ile silahlandırılabilmektedir.

Öte yandan Mali, Bayraktar TB2 tipi Türk yapımı SİHA’ları da aktif olarak kullanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu