Rusya’nın stratejik uçağı A-50 İHA’ların hedefi oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya’ya ait A-50 Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı, Belarus’ta insansız hava araçlarının hedefi oldu A-50, Rusya’nın stratejik hava platformlarının başında bulunuyor. 

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, Belaruslu aktivistler Rusya’ya ait askeri uçağı insansız hava aracı (İHA) ile hedef aldıklarını öne sürdü. Belaruslu hükümet karşıtı aktivistler, başkent Minsk dışındaki Machulishchy Hava Üssü’nde bulunan Rusya’ya ait Beriev A-50 tipi erken uyarı uçağına İHA saldırısı düzenlediklerini iddia etti. Söz konusu saldırı ne Rusya ne de Belarus tarafından doğrulanmadı.

STM Banner

Belarus’ta hükümet karşıtı örgüt BYPOL’un lideri Aliaksandr Azarov yaptığı açıklamada, söz konusu saldırının planlanmasının birkaç ay sürdüğünü ve “partizanların” gelecekte daha fazla eylem gerçekleştirmeye çalışacaklarını söyledi. “Belarus topraklarında Rus işgalcilere karşı ve yasadışı bir şekilde iktidarı ele geçiren (Devlet Başkanı) Lukaşenko’nun cani rejimiyle savaşımızı sürdürmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullanan Azarov, saldırı iddiasını destekleyen herhangi bir kanıt ise sunmadı.

Belaruslu muhalif lider Sviatlana Tsikhanouskaya’nın danışmanlarından Franak Viacorka da, saldırıya iki Belaruslu “partizanın” karıştığını belirterek, İHA’ların Beriev A-50 uçağının radar anteni ve aviyonikleri de dahil olmak üzere ön ve orta kısımlarına zarar verdiğini söyledi.

Beriev A-50U AWACS
Beriev A-50U AWACS

Saldırıyı gerçekleştiren iki kişinin artık güvenli bir şekilde Belarus dışında olduklarını aktaran Viacorka, “Rusların Belarus’taki melez işgaline direnmeye devam eden ve Ukrayna’nın özgürlüğü için mücadele eden tüm Belaruslularla gurur duyuyorum” dedi.

Rusya’nın müttefiki olan Belarus, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmak için kendi topraklarını kullanmasına izin verdi, ancak şu ana kadar savaşa doğrudan dahil olmadı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasından bu yana Belarus’ta ve Rusya’nın Ukrayna sınırındaki bölgelerinde, özellikle demiryolu hatlarında çeşitli sabotajlar düzenlendi.

Muhalif siyasetçileri destekleyen eski kolluk kuvvetlerinin de içinde bulunduğu BYPOL, Belarus hükümeti tarafından terör örgütü olarak görülüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, İHA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu