MAM-L Mini Akıllı Mühimmat

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L Mini Akıllı Mühimmat, düşük ağırlığı ile insansız hava araçları (İHA), hafif taarruz uçakları ve ağırlığın kritik olduğu hava-yer görevlerine yönelik geliştirilmiştir. MAM-L, sabit ve hareketli hedeflere karşı yüksek vuruş hassasiyetine sahiptir.

Ana karakteristikleri, yine Roketsan tarafından geliştirilen Lazer Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi’ne (L-UMTAS) benzer olan MAM-L’de, herhangi bir itki sistemi yoktur. Hava aracından serbest düşümlü mühimmat olarak bırakılan MAM-L, sahip olduğu yarı aktif lazer arayıcı başlık sayesinde işaretlenen hedefe güdülenebilmektedir.

STM Banner

Lazer işaretleyici ile işaretlenen hedefi algılayan arayıcı başlığa göre kanatçıklarını hareket ettiren MAM-L, hedefini yüksek hassasiyetle vurabilmektedir.

Azami 14 kilometre menzile, 160mm çapa, 1 metre uzunluğa, 22 kilogram ağırlığa sahip olan ve üç çeşit harp başlığı (Reaktif Zırhlara Karşı Etkili Tandem, Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili, Termobarik) bulunan MAM-L, zırhlı hedeflere karşı da etkili olabilmektedir.

Türkiye, şu ana kadar 24 ülkeye Bayraktar TB2 SİHA, 4 ülkeye AKINCI TİHA ve 3 ülkeye ise ANKA SİHA ihracatı gerçekleştirmiştir. İhraç edilen SİHA’ların tamamında, MAM-L mühimmatı kullanılmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından MAM-L ile gerçekleştirilen harekatlara ilişkin görüntüler:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu