Mavi Vatan’ın Güvenliği HAVELSAN’a Emanet

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN’ın geliştirdiği, tamamen yerli Sahil Gözetleme Yönetim Sistemi Türk karasularında kuş uçurmuyor. İnsan kaçakçılığı, sınır ihlalleri gibi yasadışı tüm hareketler ve deniz trafiği bu insansız gözcülerin radarına takılıyor.

HAVELSAN’ın geliştirdiği Sahil Gözetleme Yönetim Sistemi, denizlerdeki yasadışı hareketleri tespit edip hızlı müdahalede etkin rol oynuyor.

STM Banner

8 bin kilometrelik kıyı şeridi engebeli ve zorlu bir coğrafya. Sadece devriye ekipleriyle birkaç yüz metre ötedeki hareketleri izlemek zor ve zaman alıcı.

Tespit ve teşhis işlemi, sahillerde kurulan insansız radar istasyonları ile istasyonlara kurulan radarlar ve elektro optik algılayıcılarla sağlanıyor. Projede işbirliği yapılan tüm kamu kurumları denizlerdeki gemi hareketlerini takip edebiliyor. Alarm oluşturulan gemilere sahil güvenlik botları tarafından gerekli müdahale yapılarak, suç henüz girişim aşamasında engelleniyor.

Ege, Marmara ve Batı Karadeniz’de 4 izleme merkezi ve 12 radar istasyonu kurulu.

SAHİL GÖZETLEME RADAR SİSTEMİBu insansız istasyonlarda toplanan veriler Ankara’daki Harekat Merkezine aktarılıyor. Türk sularındaki hareketler bu sistem sayesinde merkezden anlık olarak takip ediliyor. Proje tamamlandığında, denizlerdeki tüm aksiyon, ihlaller, trafik, yasa dışı hareketler tek merkezden görülecek, bunun sayesinde devletin tüm ilgili kurumları bu sistemden faydalanabilecek.

Bu sisli sınırlarda her gün onlarca ihlal gerçekleşiyor. Yunanistan’ın Ege Denizi’nde uluslararası hukuku ve insan hayatını hiçe sayan faaliyetleri de bu insansız gözcülerin radarında.

ÖNERİLEN İÇERİK: HAVELSAN BAHA insansız hava aracını yeniden tasarladı


Kaynak: TRT HABER

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu