MBDA, VL MICA NG’nin lansmanını gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Avrupa merkezli füze sistemi geliştiricisi ve üreticisi MBDA şirketi, dikey atım sistemlerinden (VLS) ateşlenebilen VL MICA NG Hava Savunma Füzesi’nin lansmanını gerçekleştirdi.

Fransa merkezli Airbus (%37.5), İngiltere merkezli BAE Systems (%37.5) ve İtalya merkezli Leonardo (%25) şirketlerinin ortak girişimi olan Avrupa merkezli füze sistemleri geliştiricisi ve üreticisi MBDA şirketi, VL MICA NG Hava Savunma Füzesi’nin ticari lansmanını gerçekleştirdi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre VL MICA NG Sistemi; 2018 yılında ilk olarak Fransa’nın Dassault Rafale tipi savaş uçaklarının donatılması amacıyla geliştirilmeye başlanan MICA NG (Yeni Nesil) Hava Hava Füzesi’nin, mevcut VL MICA sistemine entegre edilmesiyle oluşturuldu. MBDA; halihazırda Dünya genelinde 15 ülke Silahlı Kuvvetleri tarafından deniz veya kara tabanlı olarak kullanılan VL MICA ile elde ettiği “dikey atımlı hava savunma füze sistemi” alanındaki başarısını, VL MICA NG ile sürdürmeyi hedefleniyor.

VL MICA NG’nin; İHA, küçük uçak, savaş uçağı, helikopter, seyir füzesi ve gemisavar füzelere karşı etkili olduğu öğrenilirken, sistemin düşük RF ve IR izine sahip hedeflere karşı geliştirildiğine vurgu yapıldı. Ayrıca MICA NG, boyu değişmediği için mevcut VL MICA füze rampalarına entegre edilebilecek.

MICA NG’de, matris sensörüne dayalı yeni bir kızılötesi arayıcı daha yüksek hassasiyet sağlarken; AESA formundaki yeni RF arayıcı başlığı, akıllı algılama stratejilerine izin verecek. Elektronik bileşenlerin daha düşük hacmi, MICA NG’nin daha büyük tahrik sistemi ile donatılmasına olanak sağlayacak. Bu sayede menzilini önemli ölçüde artıracak yeni çift darbeli roket motoru, uçuşun sonunda füzeye ek enerji sağlayarak manevra kabiliyetini artıracak ve hedefleri uzun menzilden yakalama yeteneği sunacak. Karadan havaya modunda MICA NG, 40 km uzaktaki hedefleri imha edebilecek.

MICA NG füzesi 2026’dan itibaren seri üretime girecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu