Mehmetçik CİRİT Füzesi ile hareketli halde hedefini vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Mehmetçik, Roketsan üretimi CİRİT Lazer Güdümlü Füze Sistemi ile Kış Tatbikatı-2023 kapsamında belirlenen hedefi tam isabetle vurdu. 

18 Ocak’ta Kars’ta başlayan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin planlı tatbikatlarından “Kış Tatbikatı-2023”, zorlu hava koşullarında devam ediyor. Tatbikat kapsamında, Şehit İstihkam Astsubay Kıdemli Üstçavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Alanı’nda bugün atış provaları yapıldı.

STM Banner

Atış provaları esnasında Mehmetçik, envantere yeni giren TAKTİK Füze Silah Sistemi’nden hareket halinde ateşlediği birden fazla Lazer Güdümlü CİRİT Füzesi ile hedefini tam isabetle vurdu. FNSS üretimi KAPLAN platformu üzerine inşa edilen Roketsan TAKTİK Füze Silah Sistemi, bir kez daha başarısını kanıtladı.

KMC Silah Sistemi

YALMAN Kulesi ile teçhiz edilen KMC; azami 8 adet CİRİT Füzesi veyahut 4 adet L-UMTAS/UMTAS/OMTAS Füzesi taşıyabiliyor. Karma konfigürasyonda ise KMC, 4 adet CİRİT Füzesi ile 2 adet L-UMTAS/UMTAS/OMTAS Füzesi yüklü şekilde görev yapabiliyor.

YALMAN Kuleli KMC Aracı için FNSS tarafından geliştirilen KAPLAN-10 platformu tercih edilmiş durumda.

 

Stabilize tareti sayesinde 40 kilometre hıza kadar hareket halindeyken atış kabiliyeti sağlayan KMC Silah Sistemi, kullanıcıya 8 kilometre menzile kadar da yüksek vuruş kabiliyeti sunuyor.

  • IIR Arayıcı Başlığa sahip UMTAS Füzesi 8+,
  • Lazer Arayıcı Başlığa sahip L-UMTAS füzesi 8+,
  • IIR Arayıcı Başlığa sahip OMTAS Füzesi 4+,
  • Lazer Arayıcı Başlığa sahip CİRİT Füzesi ise 8+ kilometre menzile sahip.

Bu sistem, ayrıca, üzerinde taşıdığı yüksek teknoloji ürünü elektro optik sistemle 20 kilometre menzile kadar da keşif ve gözetleme faaliyeti yürütebiliyor. KMC Silah Sistemi’ne, 7,62 mm Makineli Tüfek Entegrasyonu için de çalışmalar devam ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu