Meteksan Savunma, hava platformlarına yönelik çözümlerini genişletiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii firmalarından olan Meteksan Savunma, hava platformlarına yönelik çözümlerini genişletiyor. MİLDAR Helikopter Atış Kontrol Radarı, Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi (OKİS), Radar/Lazer Altimetre, Veri Bağı Terminalleri, Uçuş Kontrol Bilgisayarı ürünleri ile bu alandaki kabiliyetlerini gösteren şirket, geçtiğimiz günlerde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzaladığı “Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS)” projesiyle yeni bir başarıya daha ulaştı.

AKTİF HETS projesi kapsamında Meteksan Savunma tarafından; farklı bantlarda, yüksek verimli, yüksek ışın kaliteli, değişik güç aralıklarında, farklı modülasyonlarda çalışan lazer üretimi konusunda üst düzey yetkinliği ile birlikte LIDAR (Light Detection and Ranging) sistemlerinin gerektirdiği hassas algılayıcı yapılar, sinyal işleme donanımları ve gömülü yazılımlar üzerindeki çalışmalarından elde edeceği tecrübeyi birleştirerek, helikopterlerin kaza kırımında önemli bir yer tutan telle/engelle çarpışma durumlarına yönelik ikazların pilotlara uygun zamanda verilmesini sağlayan bir sistem geliştirilecek.


Geliştirilecek bu sistem, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan 450’den fazla helikopterde kullanılan pasif kayan harita tabanlı HETS yazılımının yüklü tabletlerden farklı olarak aktif bir çözüm sağladığı için yüksek öneme sahip. Aktif HETS sayesinde Türk Silahlı Kuvvetlerine ait unsurlar, farklı coğrafyalardaki ve HETS yüklü tabletlerde belirtilmemiş engellere karşı sürekli olarak korumada olacaklar.


Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından paylaşılan haber bültenine göre, Cumhurbaşkanlığı SSB ve Meteksan Savunma arasında daha önce yürütülen Fiber Lazerlerin Geliştirilmesi Projesi kapsamında HETS’te kullanılabilecek lazer alıcı-verici birimi milli imkanlarla geliştirildi. Sonrasında Fiber Lazer Alıcı Verisi Sistemi prototipi üretildi. Prototip sistemle 1 santimetre çapındaki enerji nakil hattı 1 kilometrenin üzerindeki menzilde başarıyla tespit edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu