Meteksan Savunma Sonar Sistemleri ile Denizaltı Platformlarına Güç Katıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından “Türkiye’nin Sualtı Mükemmeliyet Merkezi” yaklaşımı ile görevlendirilen Meteksan Savunma, suüstü platformlarına yönelik kazandığı sonar kabiliyetlerini denizaltı platformlarına taşıyor.

Meteksan Savunma’nın denizaltı platformlarına yönelik geliştirdiği sistemler arasında hidrofonlar, yan dizin sonar sensörleri, kestirim pasif sonarı, kestirim mesafe bulucu sonarı, sayısal sualtı akustik modem, sonar sistemleri ön elektronik, sinyal işleme ve hüzme oluşturma donanım ve yazılımları, sonar operatör arayüz yazılımları yer alıyor. Tamamen yerli ve milli olarak geliştirilen bu sistemler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan mevcut denizaltıların modernizasyon faaliyetleri kapsamında görev alırken, aynı zamanda milli tasarım faaliyetleri devam etmekte olan MİLDEN Milli Denizaltı Projesi için de büyük önem taşıyor.

STM Banner

Meteksan Savunma tarafından tamamen yerli ve milli olarak özkaynakları ile geliştirilen MSH-01 Hidrofonu, AY / PREVEZE sınıfı denizaltı gemilerinin pasif sonar silindirik hidrofon dizini (CHA), pasif mesafe bulucu sonar (PRS) dizin grupları, kendi gürültüsünü ölçüm (ONA) sistemi ve kavitason gösterim (CI) sistemi sensörü olarak kullanılıyor. MSH-01, hem Türk Bahriyesi hem de dünya Bahriyeleri genelinde kullanımda olan Tip 209 Mod 1000 ve Tip 209 Mod 1400 sınıfı arasındaki denizaltıların bahse konu sonar sistemlerinde kullanılabiliyor.

Denizaltıların gövdesi boyunca sancak ve iskele taraflarına monte edilen ve yan dizin sonarı ıslak tarafını oluşturan sensörler ise yine Meteksan Savunma tarafından üretiliyor. MSH-11 sensörünün de hem Türkiye hem de dünya genelinde kullanımda olan Tip 209 Mod 1400 sınıfı denizaltıların yan dizin sonar sistemlerinde kullanılması hedefleniyor.

MÜREN PREVEZE Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi Geliştirilmesi Projesinde TÜBİTAK BİLGEM’in Sonar Alt Sistem Yüklenicisi olan Meteksan Savunma, sensörlerden gelen analog sinyalleri yükselterek, sayısala çeviren ön elektronik donanımları ile bu sayısal sinyallerin sinyal işleme ve hüzme oluşturma donanım ve yazılımlarının geliştirilmesinden sorumlu olarak görev alıyor. Ayrıca Kestirim Mesafe Bulucu Sonar (IDRS) Projesi kapsamında Meteksan tarafından geliştirilmekte olan sonar da Proje kapsamında PREVEZE Sınıfı denizaltı gemilerimize entegre edilmiş olacak. Böylece proje tamamlandığında PREVEZE Sınıfı denizaltı gemilerimizin Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi ve Sonar Alt Sistemleri dışa bağımlılıktan kurtarılmış olacaktır.

Özgür Cankara

Meteksan Savunma Sualtı Akustik, Optik ve Simülatör Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Özgür Cankara, geliştirdikleri denizaltı sonar sistemlerinin önemini şu şekilde anlatıyor; “Bildiğiniz üzere Milli Denizaltı (MİLDEN) Projesi’nin çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Maksimum yerli katkının gözetildiği bu projenin önemli bileşenlerinden birisi de sonar sistemleridir. Meteksan Savunma olarak, sadece bugünün değil geleceğin sonar teknolojilerine de çalışıyoruz. Geliştirmekte olduğumuz Fiber-optik Akustik Sensörleri denizaltı platformlarına uyarlayarak, MİLDEN Projesi’nde geleceğin denizaltı ihtiyaçlarına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”

ÖNERİLEN İÇERİK: SOM Füzesi’ne Meteksan Savunma üretimi yerli altimetre


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu