Mini/Mikro İHA Tehditlerine Karşı KAPAN Dron Savunma Sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

Meteksan Savunma’nın geliştirdiği KAPAN Dron Savar Sistemi, IDEF 2021’de, yenilenen alt sistemleri ve komuta kontrol yazılımı ile boy gösterecek.

Radar Sistemleri, kritik tesis ve sınır güvenliği uygulamalarında, güncel ve asimetrik bir tehdit haline gelen dron’ların tespit edilebilmesi için en etkin çözüm olarak öne çıkıyor. Bu noktadan hareket eden Meteksan Savunma, KAPAN Dron Savunma Sistemi’ni, öz kaynaklarını kullanarak geliştirmiş ve lansmanını da 2018 yılında yapmıştı. IDEF 2021’de ise KAPAN Dron Savunma Sistemi, performansını çok daha yukarıya taşıyan alt sistemleri ve komuta kontrol yazılımı ile sahneye çıkıyor.

STM Banner

KAPAN Dron Savunma Sistemi içerisinde yer alan Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı, Meteksan Savunma’nın yaptığı detaylı çalışmaların, kullanıcı ile gerçekleştirilen zorlu saha testlerinin sonucunda ortaya çıktı. Retinar’ın bu sürümü, mini/mikro İHA’ların hassas şekilde tespit edilmesine yönelik özelleştirilen yeni bir antene, yüksek performanslı donanımlara ve yapay zeka teknolojileriyle desteklenmiş özel algoritmalara sahip.

Yeni yapısı sayesinde, hava hedeflerini daha uzun bir menzilden tespit edebilen ve bir bakışta daha geniş bir alanı tarayabilen Retinar FAR-AD, KAPAN’ı, daha gelişmiş bir dron avcısı haline getiriyor. Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı dışında tespit edilen dronların teşhisi ve takibi için kamera sistemi ve dronların etkisiz hale getirilmesi için karıştırıcı sistemi de KAPAN bünyesinde yer alıyor.

Tüm bu alt sistemlerin dışında KAPAN Dron Savunma Sistemi, IDEF 2021’de ilk kez yeni geliştirilen Komuta Kontrol Yazılımı ile yer alacak. Tüm sensörlerden gelen bilgileri toplayıp ortak bir hava resmi çıkartan KAPAN Komuta Kontrol Yazılımı, yapay zeka destekli algoritmaları, 3 boyutlu arayüzü, açık, ölçeklenebilir ve modüler mimarisi ile alanında Dünya’da geliştirilen en yenilikçi komuta kontrol yazılımlarından biri olarak gösteriliyor.

Adil Baktir Vice President Meteksan (1)

Meteksan Savunma Radar Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı İzzet Adil Baktır, KAPAN ile mini/mikro İHA tehditlerine karşı çok etkin bir sistemi hayata geçirdiklerini vurguluyor: “Drone’ların bir tehdit olarak ortaya çıkması, birkaç yıllık yeni bir konu. Tüm dünya, bu tehdide karşı en etkin çözümün ne olacağını tartışıyor. Konunun birçok boyutu var ve hepsinin, ayrı ayrı ele alınması gerekiyor. KAPAN Dron Savunma Sistemi’ni, konunun farklı boyutlarını ele alabilecek, ölçeklenebilir, farklı operasyonel ihtiyaçları karşılayabilmesi için farklı sensor tiplerini ve dron imha stratejilerini  sisteme dahil edebilecek açık bir mimariye sahip bir sistem olarak geliştirdik.

IDEF 2021’de, bu sistemin yeni yüzü KAPAN Komuta Kontrol Yazılımı’nı özellikle ön plana çıkartmak istiyoruz. Yapay zeka destekli bu yazılım, dron tehditleri tespit edilip etkisiz hale getirilene kadar olan süreci istenildiğinde operatörden bağımsız tamamen otomatik olarak bir kaç saniye içinde gerçekleştiriyor. Bunun dünyada dron savar sistemleri alanında ortaya çıkan rekabette Meteksan Savunma’yı en ön plana çıkarttığını görüyoruz.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Dron saldırısı düzenleyen terörist etkisiz hale getirildi

Dron saldırısı düzenleyen terörist etkisiz hale getirildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu