Meteksan Savunma’dan Retinar AESA Radar

Roketsan-ATMACA-Banner

Meteksan Savunma, Retinar AESA Radarı’nı ilk kez tanıtacak. Retinar AESA, çok farklı tehditlerin tespit, teşhis ve takibini gerçekleştirebilecek.

Milli imkanlarla Meteksan Savunma Sanayii tarafından geliştirilen ve hem yurt içinde hem de yurt dışında önemli başarılara imza atan Retinar Çevre Gözetleme Radarları Ürün Ailesi’nin yeni üyesi Retinar AESA, ilk kez 25-28 Temmuz 2023 tarihlerinde düzenlenecek IDEF 2023 Fuarında sergilenecek.

STM Banner

Retinar AESA;

  • Yeni nesil aktif elektronik tarama ve MIMO yapısı,
  • Tek bir radar paneli ile 90 x 90 derece kapsamı alanı sağlaması,
  • Dörtlü radar paneli kullanımı ile yarıküre şeklinde (90 x 360 derece) kapsama alanına imkân vermesi,
  • Genişletilmiş hedef seti ile hava ve kara hedeflerini aynı anda uzak menzillerden tespit edebilmesi,
  • Yüksek güncelleme sıklığı ile arttırılmış takip performansı,
  • Düşük hız hassasiyeti ile yüksek başarımlı hedef sınıflandırma,
  • 3B (3 boyutlu) yüksek çözünürlükte radar görüntüleme yeteneği ve
  • Çalışma frekansı nedeniyle hava şartlarından etkilenmeme özellikleri ile güvenlik birimlerimize büyük güç katacak. Retinar AESA sadece mini/mikro İHA’ları (dronları) değil, Kamikaze İHA ve Taktik İHA’ları da tespit ve takip edebilecek.

Retinar-AESA-3

Drondan insan her şeyi tespit edebilecek

Hareket halinde çalışma kabiliyeti bulunan Retinar AESA; 4 kilometreden dron, 10 kilometreden Taktik İHA ve insan, 20 kilometreden helikopter ve küçük araç ile 24 kilometreden büyük araç tespiti gerçekleştirebiliyor. S band frekansında yayın yapan Retina AESA, yalnızca 35 kilogram ağırlığa sahip.

Bu gelişmiş radar sistemi, tasarım yapısı ve düşük güç tüketimi sayesinde sabit olarak kritik tesislerin ve sınırların korunması dışında, araç entegrasyonu ile hareket halindeki araçlar üzerinde de kullanılabilecek. Hareket halinde çalışabilme kabiliyeti ile Retinar AESA, konvoy / VIP koruma görevlerinde de kritik bir sistem olarak güvenlik birimlerimize güç çarpanı olacak.

Adil Baktir Vice President Meteksan (1)

Meteksan savunma Radar Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı İzzet Adil BAKTIR, Retinar AESA’nın yeni nesil tehditlere karşı güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlandığını söylerken, şunları vurguladı: “Ülkemizde uzun süredir konuşulan AESA teknolojisini üstün bir mühendislik çalışması ile kısa bir zaman içerisinde Retinar ailesine kazandırmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Özellikle son dönemde çok konuşulan Kamikaze İHA’ları da tespit edebilecek yapıda olan Retinar AESA’yı MIMO teknolojisi ile geliştirdik. Bu yeni ürünümüzü; arttırılmış güncelleme sıklığı ve dolayısıyla takip performansı, aynı anda hem hava hem kara hedeflerini tespit ve takip edebilme yeteneği, düşük hızlı hedef hassasiyeti sonucu elde edilen yüksek sınıflandırma başarımı, hareket halinde iken çalışma ve kubbe şeklindeki yarım küre kapsama özellikleriyle dünyadaki benzer radar sistemlerinden ayrılan ileri teknoloji bir ürün olarak ortaya çıkartıyoruz. Retinar AESA’nın sahada göreve başlamasını ve Retinar ailesinin başarılarına yeni başarılar eklemesini heyecanla bekliyoruz.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu