GÖKSUR Hava ve Füze Savunma Sistemi ilk kez görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından geliştirilen GÖKSUR Hava ve Füze Savunma Sistemi ilk kez görüntülendi. Sistem, deniz platformlarına özel olarak geliştirildi.

Hava ve füze savunma sistemi alanında son dönemde önemli faaliyetler gerçekleştiren ASELSAN, GÖKER Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin mock-up’ını ilk kez IDEF’23 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı sırasında sergileyecek. Sistem,  deniz platformlarına özel olarak geliştirildi.

STM Banner

Sistem, önleyici füze olarak TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen ve deniz platformlarının hava savunma ihtiyaçlarına göre güncellenen BOZDOĞAN-DH füzesini kullanıyor. GÖKSUR Yakın Hava Savunma Füze Sistemi, ürün ailesi kurgusunda geliştirilmekte olup modüler tasarım yaklaşımıyla üç farklı konfigürasyona sahip çözüm sunuyor.

GÖKSUR Yakın Hava Savunma Füze Sistemi, 360 derece Tehdit İmha Kabiliyeti, Yeni Nesil IIR Arayıcı Başlıklı Güdümlü Mermi, Çoklu Hedef Önleme Kabiliyeti, Müstakilen ve/veya Platforma Entegre Çalışabilme, Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm ve Yüksek Tek Atım Önleme Olasılığı gibi pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor.

GÖKSUR-23

ABD üretimi RAM Sistemi’nin muadili olacak sistemin temel görevi ise deniz platformlarını hedef alan gemisavar füzelerin havada imhası olacak. Türk Donanması envanterindeki MİLGEM ADA Sınıfı Korvetler’de bulunan ABD üretimi RAM Sistemi’nin mühimmat tedarikinde, Türkiye’ye uzun süredir ambargo uygulanıyor. Konuyla ilgili Roketsan da LEVENT Projesi kapsamında çalışmalar gerçekleştiriyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu