MİLDAR Atış Kontrol Radarı

Roketsan-ATMACA-Banner

Taarruz helikopterleri için atış kontrol yeteneği, opsiyonel olarak seyrüsefer desteği sağlayan ve düşük algılanma özelliği bulunan MİLDAR Atış Kontrol Radarı, milimetre dalga frekansında çalışan bir radar sistemidir. Meteksan Savunma tarafından geliştirilen sistem, bütün hava şartlarında çoklu yer ve hava hedefine yönelik otomatik tarama, tespit etme, yerini bulma ve sınıflandırma yapabilmektedir. MİLDAR, Taarruz Helikopterleri üzerinde yer alan RF güdümlü füzeler (UMTAS vb.) için silah angajmanı da yapabilmektedir.

STM Banner

MİLDAR, küçük hacim, düşük ağırlık ve düşük güç tüketimine sahiptir. Temel fonksiyonları olan 360 derece hedef tespit, takip ve arazi profili oluşturma dışında, LPI (düşük algılanma olasılığı) özelliği, frekans atlama, ararken takip tapma (Track-While-Scan), çoklu hedef takibi yapabilme, ağır ve hacim açısından rakiplerine kıyasla minimal tasarıma sahip olma öne çıkan özellikleri arasındadır.

MİLDAR, azami 27 kilometre menzilde açı ve menzil ayrışımı yaparken, hıza bağlı hedef tasnifi yapabilmektedir. Ayrıca muharebe esnasında helikopter üzerindeki silah sistemleriyle entegre olarak çalıştığında MİLDAR, helikopterin öldürücülük ve beka özelliklerini arttırmakta, muharebe sahasında helikopteri önemli bir kuvvet çarpanına dönüştürmektedir.

T-129 ATAK Taarruz ve Keşif Helikopterine entegresi tamamlanan MİLDAR, sağ kanatta kullanılabilmektedir, istenildiği taktirde farklı noktalara da entegre edilebilir durumdadır. Ayrıca TUSAŞ tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri (ATAK-2), gövde altında veya pal üstünde MİLDAR taşıyacaktır.

Hedef Tespit Takip

MİLDAR, hızlı bir şekilde hareketli hedefleri tespit etmekte ve takibine başlamaktadır. Pilota 360 derece durum farkındalığı yaratarak olası hedefleri radar ekranı üzerinde sunabilmekte, aynı anda birden fazla hedefe angajman imkanı vererek helikopterin saldırı ve beka yeteneklerini arttırmaktadır.

Arazi Profili Oluşturma

Pilotların düşük görüş şartlarında emniyetli sefer yapabilmeleri için MİLDAR, üzerinde uçulacak arazinin topolojisini radar ekranında gösterebilmektedir. Bu kapsamda, 2.5km+ menzile kadar uçuş hattı üzerinde tehlike oluşturabilecek yükseltiler görüntülenmektedir.

Teknik Özellikler

Çalışma Modları:
  • Kara Gözetleme
  • Hava Gözetleme
  • Hedefleme
  • Arazi Profili Oluşturma
Tarama Tipi:Tararken Takip (TWS)
Açısal Kapsama:360 derece
Takip Kapasitesi:150
Azami Takip Menzili:27 kilometre
Arazi Profili Oluşturma Maks. Menzil:2.5 kilometre
Çalışma Sıcaklığı:-30 / +55 santigrat derece
Elektromanyetik Uyumluluk:MIL-STD-461F

 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu