MİLDEN Denizaltısı İçin 2025 Hedefi

Roketsan-ATMACA-Banner

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde tasarım faaliyetleri başlayan Milli Denizaltı (MİLDEN)’nın ilk kaynağının, 2025 yılında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Milli Denizaltı (MİLDEN) Programı kapsamında ilk kadroların tahsis edildiği bilgisini, 15 Ekim 2019 tarihli haberimizde aktarmıştık. Tasarım faaliyetleri devam eden Milli Denizaltı’nın ilk kaynağının, 2025 yılında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

STM Banner

Öte yandan MİLDEN’in, Türk Donanması envanterinde ‘Dikey Atım Sistemi’ne sahip ilk denizaltı olacağı tahmin ediliyor.

Milli Denizaltı Dizayn Proje Ofisi Platform Sistemleri Dizayn Başmühendisi Albay İzzet Emre Afacan tarafından AA’ya yapılan açıklamaya göre; MİLDEN Proje Ofisi’nde halihazırda 23’ü mühendis, 5’i teknik ressam 28 personel görev yapıyor. Afacan, denizaltı tasarım sürecinin konsept, ön, kontrol ve detay tasarım aşamalarından oluştuğunu söyledi.

Ön tasarım faaliyetleri kapsamında ana ve yardımcı sistemlerin tasarımının detaylandırıldığını belirten Afacan, “Muhtelif sistemler için yerli ve yabancı firmalarla irtibata geçilmekte, tasarım hesapları ve denizaltının ana boyutları, denizaltı tasarım döngüsü içerisinde güncellenmektedir.” diye konuştu.

MİLDEN

Albay Afacan, MİLDEN prototipi için 2025 başında ilk kaynağın yapılarak inşaya başlanmasının, inşa, test ve tecrübe faaliyetlerinin 2031 yılı sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini anlatarak, şu bilgileri paylaştı:

“MİLDEN, yaklaşık 2 bin 700 ton deplasmana, 80 metre üzerinde boya ve havadan bağımsız tahrik sistemine sahip dizel-elektrik bir denizaltı olarak tasarlanmaktadır. Deniz Kuvvetlerimizin gelecekteki harekat ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanan MİLDEN, sahip olacağı yerli ve milli imkanlarla geliştirilmiş silah, sistemler ve sensör ile mevcut denizaltılarımıza kıyasla daha uzun süre su altında kalabilecek, daha fazla silah yüküne sahip olacak ve daha derinde harekat icra edebilecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da Mayıs 2022’de yapılan açıklamada, “Milli dizayn ve milli sistemlerden oluşacak olan milli denizaltımız MİLDEN için hazırlıklarımız devam ediyor. MİLDEN’in inşasına, 2025 yılında GÖLCÜK’te başlayacağız. MİLDEN’i 5-6 yıl içerisinde teslim etmeyi planlıyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: STM500 Denizaltısının Üretim Faaliyetleri Başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu