MİLGEM projesinin ilk fazı sona eriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Bilindiği üzere Milli-Gemi (MİLGEM) projesi kapsamında, milli ve azami oranda yerli imkanlarla savaş gemilerimizin üretilmesi hedeflenmekteydi. Üç ayrı fazda gerçekleşecek olan projenin ilk fazı 4 adet “ADA Sınıfı Korvet”, ikinci fazı 4 adet “İSTİF Sınıfı Fırkateyn” ve üçüncü fazı ise 7 adet “TF-2000 Sınıfı Destroyer” üretimini kapsamaktaydı. Uzun süre önce yürürlüğe giren MİLGEM projesi kapsamında ilk gemi TCG HEYBELİADA Korveti (F-511) 2011, ikinci gemi TCG BÜYÜKADA Korveti (F-512) 2013, üçüncü gemi TCG BURGAZADA Korveti (F-513) ise 2018 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Dördüncü gemi TCG KINALIADA Korveti (F-514) ise Eylül 2019’da kuvvete teslim edilecek. Halihazırda üretimi tamamlanan ancak üzerine entegre edilen ADVENT Savaş Yönetim Sistemi gibi bazı yeni sistemlerin testleri devam eden TCG KINALIADA Korveti, MİLGEM ADA Sınıfı Korvet projesinin en gelişmiş ve son gemisi olacak. KINALIADA Korveti ile birlikte MİLGEM projesinin ilk fazı tamamlanacak.

İ (İSTİF) Sınıfı Fırkateyn

Halihazırda MİLGEM projesi kapsamındaki savaş gemilerinin üretimini gerçekleştiren İstanbul Tersane Komutanlığı, projesinin ikinci fazının ilk gemisinin yani ilk İSTİF Sınıfı Fırkateyn olan TCG İSTANBUL’un (F-515) üretimine devam ediyor. Ancak Tersane, ADA Sınıfı Korvet üretimine devam edecek zira Pakistan’ın 4 adetlik Korvet ihalesini Temmuz 2018 itibariyle Türkiye, MİLGEM Ada Sınıfı Korvet ile kazanmıştı. Bu kapsamda üretilecek 4 adet Korvet tipi savaş gemisinin 2 adetinin üretimi İstanbul Tersane Komutanlığında, geriye kalan 2 adet geminin üretimi ise Türkiye tarafından verilen teknik destek ile Pakistan’ın Karaçi Tersanesinde gerçekleştirilecek. Pakistan için inşa edilen Korvetler, Türk Deniz Kuvvetleri için üretilen Korvetlere göre daha farklı silah sistemlerine sahip olacak. Bu yüzden tasarım faaliyetleri devam etmekte.

STM Banner
TF-2000 Destroyeri

MİLGEM projesinin ikinci fazını kapsayan İSTİF Sınıfı Fırkateyn projesinin ilk gemisinin 2021, son yani dördüncü gemisinin ise 2024 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi bekleniyor. Ancak projede birer yıllık sapma gerçekleşebilir. MİLGEM projesinin şu an için son fazı olan TF-2000 Sınıfı Hava Savunma Destroyerlerinin ilk gemisinin ise 2027 yılında kuvvete teslim edilmesi planlanmakta.

ADA Sınıfı Korvet Projesi
İSTİF Sınıfı Fırkateyn Projesi
TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi (HSHM)

Yazar: Anıl ŞAHİN         Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu