Milli Hava-Hava Füzeleri, IDEF-2019’da görücüye çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

“Ulusal Savunma için Ulusal Ar-Ge” sloganıyla çalışmalarını yürüten TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), Türkiye’nin ilk milli hava-hava füzeleri olan GÖKTUĞ Hava-Hava Füze Ailesini, 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF-2019) esnasında sergiledi.

Geliştirmiş olduğu füze ve mühimmat projelerinden edindiği bilgi birikim ile daha karmaşık ve zorlu projelere başlayan TÜBİTAK-SAGE, bu kapsamda 2013 yılından bu yana Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirime çalışmalarını yürüttüğü iki yeni füze olan, ilk kez IDEF-2017 esnasında sergilediği; Kısa Menzilli Görüş İçi Hava-Hava Füzesi GÖKDOĞAN’ı ve Uzun Menzilli Görüş Ötesi Hava-Hava Füzesi BOZDOĞAN’ı, IDEF-2019 esnasında sergiledi.

STM Banner

Türk Hava Kuvvetlerinin hava hakimiyetini arttıracak ve F-16 uçaklarından atılabilecek GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN Hava-Hava Füzelerini, dünyadaki emsalleriyle rekabet edebilecek sistemler olarak Türk Hava Kuvvetlerine kazandırmak için çalışmalarına devam eden TÜBİTAK-SAGE, bu kapsamda füzelerin geliştirme aşaması yer testlerini tamamlamak üzere olup, uçuşlu test faaliyetlerine ise çırpıntı testleri ile Nisan 2019 itibariyle başlamıştır.

2013 yılında başlayan proje kapsamında, kısa menzilli yüksek manevra kabiliyetine sahip, görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlıklı (IIR) Görüş İçi Hava-Hava Füzesi ve aktif radar arayıcı başlıklı Görüş Ötesi Hava-Hava Füzesi geliştirilmektedir. Proje kapsamında TÜBİTAK-SAGE, Görüş Ötesi Hava-Hava Füzesi olan BOZDOĞAN’ın aktif radar arayıcı başlığı için ASELSAN ile birlikte çalışmaktadır. Projenin, 2020 yılında tamamlanması planlanmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu