Milli İHA motorları TUSAŞ’a teslim edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk milli havacılık motoru olan PD-170 Turbodizel Motor Sistemi, TUSAŞ’a teslim edildi.

TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, Türkiye’nin ilk milli havacılık motoru olan PD-170 Turbodizel Motor Sistemi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’ye (TUSAŞ) teslim edildi. TEI PD-170 Seri Üretim Teslim Töreni, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in de katılımları ile Eskişehir’de bulunan TEI tesislerinde gerçekleştirildi. TEI, ilk etapta 11 adet PD-170 motorunu TUSAŞ’a teslim etti. TEI tarafından üretilen PD-170 Turbodizel Motoru, TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA ve AKSUNGUR tipi insansız hava araçlarında (İHA) kullanılacak.

STM Banner

PD-170 İHA Motoru

TEI PD-170; 170HP maksimum sürekli güce, 165 kilogram ağırlığa, 40.000ft maksimum irtifaya, 20.000ft kritik irtifaya ve JP-8 ile Jet-A1 tipi yakıtlarla ile çalışabilme özelliklerine sahip. PD-170 sayesinde Türkiye’nin, milli insansız hava araçlarının üretimi ve ihracatı anlamında herhangi bir engeli kalmadığı biliniyor. TUSAŞ’ın, Malezya ile insansız hava araçlarının ihracatı konusunda yoğun temaslar sürdürdüğü de bilinenler arasında yer almakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu