Milli Lazer Silahı ALKA’dan Hedefe Tam İsabet

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli imkanlarla Roketsan tarafından geliştirilen ALKA Yüksek Güçlü Lazer Silahı, gerçekleştirilen testler esnasında hedefini tam isabetle imha etti.

Asimetrik tehditlere karşı elektromanyetik ve lazer teknolojisi kullanan, çok etkin hibrit bir savunma sistemi olan ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi, kabiliyetlerini sergiledi. Gerçekleştirilen test faaliyeti esnasında ALKA, hedefe tam isabet sağladı.

STM Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabından gelişmeyi şu ifadelerle duyurdu: “Hedefimiz savunma sanayiinin her alanında geriden gelen değil, önde giden bir Türkiye! Sayılı ülkelerin üzerinde çalıştığı lazer ve elektromanyetik faaliyetlerimizde önemli yer tutacak ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sisteminin testlerinde bir aşamayı daha geride bıraktık. Elektromanyetik karıştırma sistemine sahip yüksek güçlü lazer silahı, hedef tespit radarı, hedef takip sisteminden oluşan ALKA, yer ve hava hedeflerine karşı üstün tespit, takip ve saniyeler seviyesinde tahrip yeteneği sağladı. Emeği geçenleri kutlarım.”

Cephane Kısıtı Olmayan, Maliyet Etkin Savunma Sistemi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ve Roketsan ana yükleniciliğinde yürütülen Lazer Silah Sistemleri Tedarik Projesi faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor.

ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi kapsamında geliştirilen; Hedef Tespit Radarı, Hedef Takip Sistemi ve Elektromanyetik Karıştırma Sistemine sahip yüksek güçlü lazer silah sistemi gösterimi gerçekleştirildi. Gösterim faaliyeti kapsamında; farklı güç seviyelerinde ve farklı taşıyıcı platformlara (sabit, taşınabilir ve mobil) entegre bir ürün ailesi olarak geliştirilen yerli ve milli lazer silah sistemi çözümü tanıtıldı ve yapılan atışlı testler ile elde edilen yetenek ve etkinlik gösterildi. Projede Ermaksan firması da lazer kaynağı üreticisi olarak görev alıyor.

Geliştirilen sistemler, hem yer hem de hava hedeflerine karşı üstün tespit, takip ve saniyeler mertebesinde tahrip yeteneği gösterdi.

Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi ALKA’nın farklı konfigürasyonları üzerinde çalışmalarını sürdüren Roketsan, aynı zamanda sisteminin ‘Katmanlı Hava Savunma Ağı’na da entegre edilmesini amaçlıyor. 750 metre tahrip menzili bulunan ALKA, katmanlı hava savunma ağının zemininde bulunacak.

ALKA Sistemi’nde angajman kompozisyonu ise şu şekilde:

  • Radar ile hedef tespiti,
  • Elektro-Optik Suit ile tespit edilen hedefin takibi,
  • Elektromanyetik Enerji ile hedefin Soft-Kill olarak durdurulması,
  • Lazer ile hedefin Hard-Kill olarak imha edilmesi.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu