ALKA NEW Konseptinin Atış Testleri Gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, ALKA NEW (Network Enabled Weapon / Ağ Yetenekli Silah) Çok Yakın Hibrit Hava Savunma Sistemi’nin atışlı testlerini gerçekleştirdi. Testler kapsamında iki farklı lazer silahı, tek bir hedefe yönlendirildi.

Bir süredir ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi (YESS) üzerinde çalışmalarını sürdüren Roketsan, geçtiğimiz haftalarda ALKA NEWS Konsepti’ni ilk kez tanıtmıştı. Roketsan tarafından “Anti-Drone Sistemlerinin Yeni Alfa’sı” sloganıyla tanıtılan ALKA NEW Konsept ile birlikte ALKA, ağ yeteneğine kavuştu.

STM Banner

ALKA NEW Konsepti’nde, araçlarda bulunan lazer silahları tek bir hedefe odaklanabiliyor. Böylelikle hedefin imha süresi, oldukça aşağı çekilebiliyor. Yine aynı şekilde her bir ALKA, farklı hedeflere de angajman gerçekleştirebiliyor. Böylelikle tesislerin dron saldırlarına karşı savunulması, bütünleşik bir yapıya kavuşuyor. ALKA NEW Konsepti’nde farklı elektro-optik sistemler ve radarlar da batarya yapısına dahil edilebiliyor.

Konseptin atışlı saha testleri de geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirildi. Edinilen bilgiye göre; ALKA NEW konseptinin saha testleri kapsamında tek bir komuta merkezinden yönetilen iki farklı lazer silahı, aynı hedefe otonom olarak yönlendirilerek hedefin bertaraf edilmesini sağladı. Test faaliyeti, Türk Silahlı Kuvvetleri temsilcileri tarafından da takip edildi.

Roketsan-ALKA-NEW

Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi ALKA’nın farklı konfigürasyonları üzerinde çalışmalarını sürdüren Roketsan, aynı zamanda sisteminin ‘Katmanlı Hava Savunma Ağı’na da entegre edilmesini amaçlıyor. 750 metre tahrip menzili bulunan ALKA, katmanlı hava savunma ağının zemininde bulunacak.

ALKA Sistemi’nde angajman kompozisyonu ise şu şekilde:

  • Radar ile hedef tespiti,
  • Elektro-Optik Suit ile tespit edilen hedefin takibi,
  • Elektromanyetik Enerji ile hedefin Soft-Kill olarak durdurulması,
  • Lazer ile hedefin Hard-Kill olarak imha edilmesi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan Tarafından ‘ALKA NEW KONSEPTİ’ Tanıtıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu