Milli Muharip Uçak dünya sahnesine ilk adımını attı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde geliştirme faaliyetleri devam eden Milli Muharip Uçağın (MMU) lansmanı, bugün ilk kez birebir ölçüde modelinin (Mock-Up) de sergilendiği Paris Air Show’da (PAS) gerçekleştirildi. Milli Muharip Uçağın dünya sahnesine ilk adımını attığı lansman törenine; Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref CAN, TUSAŞ Genel Müdürü Temel KOTİL, ASELSAN Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Haluk GÖRGÜN, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Genel Müdürü Mahmut F. AKŞİT, üst düzey ülkelerin askeri ve sivil yetkilileri ile diğer katılımcılar eşlik etti.

TUSAŞ CEO’su Temel KOTİL tarafından üzerindeki örtü kaldırılan Milli Muharip Uçağın mock-up’ı, ziyaretçiler ve katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Mock-up üzerinden uçağın motor yerleşimi, iç silah istasyonlarının yerleri ve kokpit yerleşimi ana hatlarıyla görüntülendi.

STM Banner

Milli Muharip Uçak

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanmaktadır.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu vb. teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacaktır.

TF-X’in, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girmesi planlanan F-35A uçakları ile birlikte görev yapması ve üretilecek uçakların 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülmektedir. Bu kapsamda TF-X, 2023 yılında hangardan çıkacak, 2026 yılında ilk uçuşunu yapacak ve 2030’dan itibaren envantere alınacaktır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu