Milli Savunma Bakanı AKAR’dan önemli S-400 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı AKAR, Anadolu Ajansı Editör Masasına konuk oldu. AKAR, Türkiye’nin S-400, Patriot ve SAMP/T programlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“Ekim 2019’dan itibaren kurulum başlıyor” 

STM Banner

Rusya ile S-400 Hava Savunma Füze Sistemi anlaşmasının imzalandığını, takvimin başladığını vurgulayan AKAR, “Ekim 2019’dan itibaren bunun kurulum çalışmaları başlayacak. Şu anda personel seçimi safhasındayız. Seçilecek personel 2019 yılının başlangıcından itibaren Rusya’ya eğitime gönderilecek. Orada gerekli eğitimleri alacak, burada gelip görevlerinin başına geçecekler.” dedi.

Sistemin kurulacağı yerlere ilişkin çalışmaların sürdüğünü kaydeden AKAR, Hava Kuvvetleri Komutanlığının yoğun bir şekilde hava ve füze tehditlerine karşı değerlendirme yaptığını, değerlendirme sonuçlarına göre sistemlerin uygun yerlere konuşlandırılacağını söyledi.

Sistemin NATO sisteminden tamamen ayrı şekilde ve bağımsız kullanılacağını aktaran AKAR, “ABD’nin veya NATO’nun endişelerini yersiz buluyoruz. Burada hiçbir şekilde ABD veya NATO sistemlerine tacizin olmasına, herhangi bir rahatsızlık verilmesine de müsaade etmeyiz. Bu bir tercih meselesi değil bu bir zorunluluktu.” diye konuştu.

“Patriot ve SAMP/T için cevap bekleniyor” 

Patriot ve SAMP/T için yapılan müracaatın cevabının hala beklendiğini belirten AKAR, “Burada biz artık her şeyi alan ülke değil, alıp bilgiyi üreten, imal edebilen bir ülke konumundayız. Bu nedenle anlaşmalarda bazı şartlarımız var. Bunu S-400 sağladığı için de biz S-400 ile bunu gerçekleştiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Kısa bir süre önce Savunma Sanayi Başkanı DEMİR tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’ye teslim edilecek ikinci S-400 sisteminden teknolojik transfer elde edileceği açıklanmıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu