Milli Savunma Bakanı AKAR’dan S-400 ve F-35 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin S-400 Hava Savuma Füze Sistemi ve F-35 Savaş Uçağı tedarik projelerine değinen AKAR, “ABD’nin biz size F-35 vermeyiz demesi ne hukuka ne akla uygundur. Orada ortaklık ve Türkiye’nin yatırımları söz konusu. S-400 ile ilgili İmzalar atıldı, tedarik süreci devam ediyor. Bunları almamız bir tercih değil zorunluluk. Rus S-400’leri ile ABD F-35’lerinin kesişmeyeceği bir sistem üzerinde çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

18-0003 kuyruk numaralı, Hv.K.K.lığına teslim edilmesi beklenen 3’üncü F-35 jeti

Ne Olmuştu?

STM Banner

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, ABD 2019 Yılı Bütçe Kanunuyla ilgili kanun tasarısını geçtiğimiz haftalarda imzalamıştı. Söz konusu yasa tasarısı; ABD Savunma Bakanlığı tarafından, en geç 1 Kasım 2019 tarihine kadar Türkiye’nin S-400 programına yönelik bir ek rapor hazırlanmasını ve kongreye sunulmasını içermekteydi. Rapora göre, bu tarihe kadar Türkiye’ye F-35 Lightning II teslimatı yapılmayacak. Öte yandan, Türk Hava Kuvvetleri için üretilen 3’üncü ve 4’üncü F-35 jetlerinin test faaliyetleri ise Lockheed Martin tesislerinde devam etmekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. ABD EF 22 yı üreli 20 yıl oldu Ruslar hela buna rakip uçak uretemedi EF 22 kalitesinde uçak üretetemeyen Ruslar bu uçakların gizemli teknolojisinde bilmiyor demektir
    Her uçağı vurmak her uçağın askeri teknolojisini bilmek gerek tuşlarda bundan uzak olduğundan…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu