Milyarlarca dolarlık ihalede Sikorsky’e kötü haber

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD savunma devi Lockheed Martin’e bağlı Sikorsky, 7.1 milyar dolarlık “Geleceğin Uzun Menzilli Taarruz Helikopteri (FLRAA)” ihalesinin sonucuna yönelik itirazında kötü haber aldı.

Savunma devi Lockheed Martin’e bağlı Sikorsky’nin, Boeing ile geliştirdiği Defiant helikopteri ile katıldığı ancak Bell şirketinin V-280 Valor helikopteri ile kazandığı “Geleceğin Uzun Menzilli Taarruz Helikopteri” (FLRAA) ihalesinin sonucu, Lockheed Martin tarafından Sayıştay’a taşınmıştı.

STM Banner

ABD Hükümet Sorumluluk Ofisi (GAO), bugün Lockheed Martin’in Sikorsky birimi yerine Textron’un Bell helikopter birimine verilen 7.1 milyar dolar değerindeki ABD Ordusu’nun FLRAA ihalesine yapılan itirazı reddetti.

GAO’dan yapılan açıklamada, ABD Ordusu’nun Sikorsky’nin teklifini “makul bir şekilde teknik olarak kabul edilemez olarak değerlendirdiği çünkü Sikorsky’nin, teklif talebinin gerektirdiği mimari ayrıntı düzeyini sağlayamadığı” belirtildi.

v-280
V-280 Valor

Geleceğin Uzun Menzilli Taarruz Helikopteri

ABD Ordusu, 1970’lerden bu yana Sikorsky tarafından üretilen 2.000’den fazla orta sınıf UH-60 Black Hawk Genel Maksat Helikopteri’nden oluşan filosunu kısmen değiştirmeyi hedefliyor. Bu amaçla, yeni nesil helikopter için yıllardır süren rekabeti sona erdirmek amacıyla ABD Ordusu ile Bell arasında Aralık 2022’de sözleşme imzalandı.

FLRAA ihalesi kapsamında yapılan testlerde, V-280 Valor Helikopteri 547 km/sa; Defiant Helikopteri ise 426 km/sa hıza ulaşmıştı.

Değeri 1,3 milyar dolar olan sözleşme 2030’lara kadar sürecek. Taahhüt edilen tüm helikopterler ABD ordusu tarafından satın alındığında sözleşmenin değeri 7 milyar dolara ulaşmış olacak. Üretilen yeni nesil helikopterler, yaklaşık 2 bin Black Hawk genel maksat helikopteri ve bin 200 Apache saldırı helikopterinin yerini alacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu