S-70 Black Hawk’ın Yerini Alacak Helikopter Seçildi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Ordusu’nun gelecek nesil helikopter konseptini tamamen değiştirecek ihaleyi Bell kazandı. Envanterdeki yaklaşık 2 bin adet Sikorsky UH-60 Blackhawk helikopterinin yerini Bell tarafından tasarlanan, tiltrotor teknolojisine sarih V-280 Valor konsepti kazandı. 

FLRAA olarak adlandırılan Gelecek Uzun Menzilli Taarruz Hava Aracı Programı için ilk etapta Bell ile Pentagon arasında 1,3 milyar dolarlık anlaşma yapılacak. 2030’a kadar konsept hava aracı geliştirilecek.

STM Banner

Aslında geleceğin helikopter programı iki ayrı koldan ilerliyor. FLRAA’da genel maksat, taarruz keşif olarak adlandırılan FARA oluşturuyor. Halen FARA’da Bell ve Sikorsky-Boeing konsept çalışmalarını sürdürüyor.

Helikopter denildiğinde akla üstte ana rotoru, arkada da kuyruk rotoru bulunan bir tasarım gelirdi. Geleceğin hava araçları ise çok farklı bir konsepte doğru geçiş yapıyor. Bu konuda önemli adım ABD Ordusu’ndan geldi. UH-60 Blackhawk helikopterleri yerine alınacak hava aracı konsepti için iki büyük dev rekabet etti.

İki dev rekabet etti

Bir tarafta Sikorsky ile Boeing’in oluşturduğu iki ana rotor sistemine sahip ve hava aracının arkasında hızı artıran üçüncü bir itiş gücü konseptine sahip SB-1, diğer tarafta da Bell’in uzun yıllardır üzerinde çalıştığı ve V-22 Osprey konsepti ile envantere giren ‘tiltrotor’ sistemli V-280 Valor. Bell, geliştirdiği konseptte hava aracının aynı bir helikopter gibi dikine kalkış ve inişini sağlayan motorlar, havada yatay duruma getirilerek düz uçuşta aynı bir uçak gibi hızlı ilerleyecek tiltrotor olarak adlandırılan konsepti kendi tasarımlarına uygulamıştı.

V-22-Osprey
V-22 Osprey

Tolga Özbek’in haberine göre; ilk gelen kulis bilgilerine göre, Pentagon Bell’in tasarımını yeni geliştirilen konsepte daha uygun olarak seçti. Aynı zamanda tasarımda tiltrotor, daha az riske sahip bir hava aracı olarak tespit edilmiş durumda.

V-280 Valor

Bell, konsept çalışmasına 2011 yılında başladı. Tasarım, 2013’te ABD Ordusu’nun gelecek nesil tasarım çalışmalarına seçildi. İlk uçuş 2017 yılında gerçekleştirildi. Bell yaklaşık 50 yıldır üzerinde çalıştığı ve ürünleştirdiği tiltrotor konseptini V-280’de kullandı.

V-280 Valor, ikisi pilot, iki teknisyen toplam 4 kişilik ekibe sahip. 14 tam teçhizatlı askeri taşıyabiliyor. Boş ağırlığı 8 bin 200 kg olan V-280’nin maksimum kalkış ağırlığı ise 14 ton. 

Valor’da iki adet General Electric imalatı T64 turboşaft motor bulunuyor. Kalkıştan sonra saatte 520 km hıza çıkabilen V-280’in toplam menzili 3 bin 900 kilometre. Tüm yüklü olarak 400 deniz mili  yani 740 kilometrelik görev yarı çapına sahip. Havvalandıktan sonra 6 bin feet yani yaklaşık 1800 metreye kadar sürekli tırmanış gerçekleştirebiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ATAK-II Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin Üretimi Başladı


Kaynak: Tolga Özbek

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu