Milyonlarca dolarlık F-35 ucuz bir kılıf yüzünden düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Kraliyet Donanması’na ait bir F-35B Lightning II tipi savaş uçağı, geçtiğimiz hafta Akdeniz’de düşmüştü. İngiliz F-35’inin düşüş sebebi belirlendi.

Akdeniz’de görevli HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi’ne bağlı bir F-35B Lightning II savaş uçağı, 17 Kasım 2021 tarihinde düşmüştü. Uçak gemisinden kalkış yaptığı esnada düşen F-35’in pilotu ise fırlatma koltuğu aracılığıyla uçağı terk etmişti.

STM Banner

İngiliz F-35’inin düşüş sebebi ortaya çıktı. İngiliz basınına göre; 100 milyon sterlinlik F-35 uçağı, motorunu koruyan ucuz bir plastik yağmur kılıfı sebebiyle düştü. Mürettebat, uçağın Akdeniz’e çakılmasının ardından deniz yüzeyinde kırmızı bir kılıf buldu. Bakım ekibinin, söz konusu kırmızı örtüyü çıkarmayı unuttuğu ve HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi’nin güvertesinde kalkış gerçekleştiren F-35’in motorunun ise örtüyü emdiği üzerinde duruluyor.

Ayrıca düşen uçağın Queen Elizabeth Uçak Gemisi’ne oldukça yakın olduğu ve eject kolunu çekerek uçaktan ayrılan pilotun paraşütünün, geminin güvertesine takıldığı bilgisi paylaşıldı.

Lockheed Martin, Lockheed Martin F-35 Lightning II, F-35 Lightning II, F135-PW-600, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF)

Düşen Uçak: F-35B Lightning II

Düşen uçağın, ‘Kısa Kalkış – Dikey İniş (STOVL)’ konfigürasyonundaki bir F-35B olduğu biliniyor. F-35B, kısa pistlerden kalkış gerçekleştirmek üzere özel olarak geliştirilmiş bir uçak. Türk Donanması’nın da ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi için F-35B tedarik planı bulunuyordu.

F-35B konfigürasyonundaki uçaklarda, uçağın motoruna ilaveten bir de üst kısımda ‘Lift Fan’ bulunuyor. Uçak, bu fan sayesinde kısa kalkış ve dikey iniş gerçekleştirebiliyor.

F-35 Temizlik

‘Remove Before Flight’

Park halindeki savaş uçaklarında, üzerlerinde ‘Remove Before Flight (Uçuştan Önce Çıkart)’ yazan kırmızı renkli birçok koruyucu kapak ve örtü bulunmakta. Bu koruyucu örtü ve kapaklar, yer ekipleri tarafından uçuştan önce çıkartılmak zorunda.

ÖNERİLEN İÇERİK: MSB’den F-35 Açıklaması: “Pozisyonumuzu ortaya koyduk”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu