MSB’den F-35 Açıklaması: “Pozisyonumuzu ortaya koyduk”

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanlığı, bakanlık yerleşkesinde bulunan Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Basın Bilgilendirme Merkezi’nde basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

MSB kaynakları, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II Projesi ile S-400 Hava Savunma Füze Sistemi ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

STM Banner

ABD ile F-35 görüşmeleri

Pentagon’dan gelen heyet ile F-35 savaş uçakları konusunda yapılan görüşmeye ilişkin soru üzerine MSB kaynakları, Türkiye ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında, F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi ve mali hususların görüşülmesi maksadıyla geçen hafta Ankara’da bir toplantı gerçekleştirildiğini belirtti.

Toplantı sonucunda müzakerelere devam edilmesi konusunda mutabık kalındığı dile getiren kaynaklar, “İlk toplantı yapıldı. Her iki taraf bakış açılarını ve kendi pozisyonlarını ortaya koydular. Birkaç ay içinde de ikinci toplantının Vaşington’da yapılması planlanıyor. Görüşmelerde problemlerin çözümüne ilişkin yöntemler ele alınıyor” diye konuştu.

Görüşmelerde, Türkiye’nin F-35 programına dönülmesine yönelik konuların da ele alınıp alınmayacağına yönelik sorusu üzerine, “Biz pozisyonumuzu ortaya koyduk. Birinci olarak F-35 programına geri dönme, ikinci olarak tahsis edilen uçakların teslim edilmesi eğer bunlar olmuyorsa ödediğimiz paraların iadesi şeklinde bir görüşümüz var. Bu kapsamda görüşmeler devam edecek” dedi.

“S-400 konusunda duruşumuzda bir değişiklik yok”

MSB kaynakları, S-400 Hava Savunma Füze Sistemi ile ilgili ise şu açıklamalarda bulundu: “Duruşumuzda bir değişiklik yok. Nerede ihtiyaç olursa orada konuşlandırılır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Daha çok F-16’lar gündeme geldi.”

erdoğan-biden-görüşmesi

Geçtiğimiz gün G20 Zirvesi esnasında ABD Başkanı Biden ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ise F-35 konusunda şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Sayın Biden ile bugün dar kapsamlı bir görüşme yaptık. Bu dar kapsamlı görüşmede de F-35’ten kaynaklanan bizim bildiğiniz gibi 1 milyar 400 milyon dolar bir ödememiz vardı. Bu ödemeden hareketle biz bu süreci nasıl iyi bir noktaya taşırız, bunun üzerinde durduk. Bunun üzerinde de daha çok F-16’lar gündeme geldi. Elimizdeki F-16’ların modernizasyonu veyahut da yeni F-16’lar verilmesi konusu gündemimize geldi.

Bununla ilgili de şu anda savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar. Bu konuyla ilgili Sayın Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüğüm gibi tabi olayın bir diğer boyutu da malum Temsilciler Meclisi olsun, Senato olsun bunlar. Dedik ki artık her iki tarafta da sizin ağırlığınız var, biz bu noktada sizden gerekli ihtimamı bekliyoruz.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Heyetinden F-35 Gündemiyle Sürpriz Ankara Ziyareti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu