MİR İDA’dan Torpido atışı gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

MİR İnsansız Deniz Aracı (İDA)’ndan torpido atışı gerçekleştirildi. Böylelikle Türkiye’de ilk kez insansız bir deniz platformundan torpido atışı gerçekleştirilmiş oldu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasındaki imzalanan sözleşme kapsamında SEFİNE Tersanesi ile birlikte geliştirilen ve Denizaltı Savunma Harbi (DSH) amacıyla kullanılacak MİR İnsansız Deniz Aracı (İDA), sürü gösteriminin ardından önemli bir temel harp yeteneğini daha sergiledi.

STM Banner

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin de katıldığı faaliyette, MİR İnsansız Deniz Aracına entegre edilen ASELSAN Torpido Kovan Sistemi ile karada yer alan kontrol istasyonu üzerinden hafif torpido atışı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Böylelikle Türkiye’de ilk defa bir İDA’dan, torpido atışı gerçekleştirilmiş oldu.

MİR İDA, ana amaç olarak denizaltı savunma harbi görevlerinde kullanılırken; istihbarat/gözetleme/keşif, kritik tesis ve yüzen platformların korunması ve su üstü harbi gibi görevlerde de kullanılabiliyor.

Otonom seyrüsefer kabiliyeti ve üzerinde bulunan sonarlarla denizaltı savunma harbi kapsamında tespit ettiği denizaltılara karşı hafif torpido ve DSH roketleriyle hücum gerçekleştirebilecek MİR İDA, İHA’larla ve insansız sualtı araçlarıyla birlikte çalışabiliyor. Haziran 2022’de ilk kez denizde görüntülenen MİR İDA, ALBATROS-S İDA’larla Heterojen İDA Sürüsü olarak sahada birlikte görev icra etmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu