KIZILELMA’da yeni gelişme: İniş takımları gövde içerisinde

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYRAKTAR KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı’nın test faaliyetleri, hızla devam ediyor. Bugün gerçekleştirilen uçuşlar sırasında, KIZILELMA’nın iniş takımlarını katladığı ve gövde içerisinde aldığı görüldü.

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı unvanına sahip BAYRAKTAR KIZILELMA, geçtiğimiz yıl ilk uçuşunu gerçekleştirmişti. 15 Nisan’da dördüncü test uçuşunu gerçekleştiren KIZILELMA, bugün üst üste birkaç sorti daha gerçekleştirdi.

STM Banner

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, KIZILELMA’nın uçuş testlerinden görüntüleri paylaştı. KIZILELMA’nın bugün gerçekleştirdiği uçuşlar sırasında, iniş takımlarının katlandığı görüldü. Böylelikle KIZILELMA, bir aşamayı daha başarıyla tamamlamış oldu.

KIZILELMA’nın iniş takımlarını katlaması, yalnızca hava sürtünmesi açısından değil; aynı zamanda uçağın birincil görevi açısından da kritik öneme sahip. Hava hava muharebesi için geliştirilen KIZILELMA için BAYKAR, radar kesit alanının (RKA) düşük olmasını oldukça önemsiyor. Bu amaçla uçağın tasarımını tamamen optimize eden BAYKAR, KIZILELMA için iç silah istasyonları da geliştiriyor. KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı’nın, tasarımsal ve materyal özellikleri ile oldukça düşük bir radar kesit alanına sahip olması ve böylelikle de düşman platformları tarafından oldukça zor tespit edilmesi bekleniyor.

TCG ANADOLU’DAN İLK UÇUŞ 2025’TE

Bayraktar KIZILELMA ve Bayraktar TB3 SİHA, dünyanın ilk SİHA gemisi olacak TCG Anadolu’nun 10 Nisan’da gerçekleştirilen envantere kabul töreninde uçuş güvertesinde yerini aldı. Törende üretilen ikinci prototipi sergilenen Bayraktar KIZILELMA insansız savaş uçağının 2025 yılında TCG Anadolu gemisinden uçuş testlerine başlaması hedefleniyor. 

REKOR SÜREDE UÇTU

Baykar’ın %100 öz sermayesi ile yola çıktığı Bayraktar KIZILELMA projesi 2021’de başladı. 14 Kasım 2022’de üretim hattından çıkan TC-ÖZB kuyruk numaralı Bayraktar KIZILELMA, Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal etti. Burada yer testlerini süratli bir şekilde başarıyla tamamladıktan sonra 14 Aralık 2022 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Bayraktar KIZILELMA bir yıl gibi rekor bir sürede gökyüzü ile buluştu. 30 Mart 2023 tarihindeki üçüncü uçuşuyla Orta İrtifa Sistem Tanımlama Testini başarıyla tamamladı.

KIZILELMA

AKILLI FİLO OTONOMİSİYLE GÖREV

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, hava-yer görevleriyle beraber yapay zekâ kabiliyetiyle hava-hava muharebesi icra edecek. Bayraktar KIZILELMA insansız savaş uçağı düşük radar kesiti sayesinde sahip olacağı düşük görünürlük ile Türkiye için güç çarpanı olacak.

Kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine ile muharebe sahasında devrim gerçekleştirecek bir platform olacak Bayraktar KIZILELMA, bu yeteneği sayesinde denizaşırı görevlerde önemli rol üstlenerek Mavi Vatan’ın korunmasında stratejik görevler yapacak. 8.5 ton kalkış ağırlığı, 1500 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olan Bayraktar KIZILELMA, milli AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak. Milli olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak olan Bayraktar KIZILELMA, akıllı filo otonomisi ile görev yapabilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu