Mısır Su-35’i ilk uçuşunu yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır Hava Kuvvetleri için Rusya Federasyonu merkezli Sukhoi şirketi tarafından üretilen Su-35 (Flanker-E) savaş uçakları, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Mısır hükümeti, Mısır Hava Kuvvetleri (EAF)’nin ihtiyaçları kapsamında Rusya Federasyonu’na 24 adet Sukhoi Su-35 savaş uçağı siparişi vermişti. Toplam değeri 2 milyar dolardan fazla olan sözleşme kapsamında Sukhoi tarafından Mısır Hava Kuvvetleri için üretilen Su-35 savaş uçakları, ilk uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdiler. “NSKPlanes” isimli sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılan fotoğraflara göre Sukhoi, Mısır Hava Kuvvetleri için şu ana kadar en az 5 adet Sukhoi Su-35 savaş uçağı üretimi gerçekleştirdi.

STM Banner

Mısır Hava Kuvvetleri’ne yönelik Su-35 teslimatlarının, 2020 ila 2021 yılları arasında tamamlanması planlanıyor.  Mısır, Su-35’in “S” konfigürasyonunu tercih etti.

Su-35

Sukhoi Su-35

Rusya Federasyonu merkezli Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-35 Çok Amaçlı Avcı Uçağı, ilk uçuşunu 28 Temmuz 1998 tarihinde gerçekleştirmiştir. Sovyetler Birliği’nin ünlü savaş uçağı Su-27 üzerinden geliştirilen Su-35, NATO tarafından “Flanker-E” ve Batı ülkeleri tarafından ise “Super Flanker” olarak adlandırılmaktadır.

Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’nin halihazırda en teknolojik savaş uçakları arasında yer alan Su-35; karbon-fiber, alüminyum ve titanyum alaşımlardan yapılmıştır. 4++ veya 4.5 nesil olarak nitelendirilen uçak, ilk uçuşundan tam 11 sene sonra Rus Hava Kuvvetleri’nden ilk siparişini almıştır. Halihazırda; Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti tarafından aktif olarak kullanılan uçaktan, Endonezya yakın zamanda 11 adet sipariş etmiştir. Su-35, teknolojik açıdan 4’üncü nesil MiG-29 ile 5’inci nesil Su-57 arasında yer almaktadır.

Su-35 motor

Yönlendirilmiş itki sistemi yani nozzle teknolojisi ile donatılan Sukhoi Su-35, bu özelliği sayesinde fizik kurallarını zorlayacak derecede manevralar yapabilmektedir. Ayrıca uçak, afterburner yani art yakıcı kullanmadan ses hızının üzerine çıkabilmektedir. Her biri 14.500kgf’lik çift turbofan motora sahip olan Su-35; tek kişilik mürettebata, azami 34.500 kilogram kalkış ağırlığına, 8.000 kilogram silah kapasitesine, 18 kilometre servis irtifasına ve 1.580 kilometre (deniz seviyesinde, Mach 0.7) uçuş menziline sahiptir. Azami 2.25 Mach hıza ulaşabilen uçak, 9G’ye kadar olan manevraları gerçekleştirebilmektedir. Düşük radar izine (Stealth değil) sahip Su-35, yakıt ikmali ile 10 saate kadar havada kalabilmektedir.

Irbis-E Su-35

Sukhoi Su-35 Çok Amaçlı Avcı Uçağı, düşman hedefleri tespit edebilmek amacıyla N135 Irbis-E isimli pasif elektronik taramalı bir radarla teçhiz edilmiştir. Sukhoi Su-30MK tarafından kullanılan Bars radar sistemi üzerinden geliştirilen Irbis-E; pasif fazlı anten dizisine (PAA) sahip olup, X band türünde yayın gerçekleştirmektedir. Sukhoi Su-35, Irbis-E ile radar kesit alanı (RCS) 3m² olan hava hedeflerini 350 kilometre mesafeden ve 0.01m² olan hava hedeflerini ise 90 kilometre mesafeden tespit edebilmektedir. Su-35’i diğer savaş uçaklarından en farklı kılacak en önemli özelliği ise ön taraftaki Irbis-E radarına ek olarak kuyruk kısmında da bir radar bulunmasıdır. Su-35; kuyruk kısmındaki bu radar sayesinde, arkasında kalan hedeflere de hava-hava füzeleri ile angajman gerçekleştirebilmektedir. Bu durum, bir hava-hava muharebesi esnasında Su-35’i diğer uçaklardan etkin kılacak çok önemli bir etkendir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Pugaçev’in Kobrası manevrasına you tube’da bir bakıverin. Bu işe biraz meraklı olan için heyecan verici. Öte yandan darbeci Sisi bu silahları kime karşı alıyor? Bu kadar fakirlik içinde yüzerken sosyal patlamaların eli kulağındadır.İsrail’e karşı silahlanıyor olamaz. Her seferinde pişman ve perişan oldular.Libya’yı işgal edip petrolüne konacaksa ,iş de bir şekilde efendileriyle kotarılmışsa ,gerekli teminatlar verilip her türlü sus payları ayrılmışsa böyle silahlanmaya ne luzum var ki? Bu Araplarda saça sürülecek akıl var mı acep ? Olmaması birilerinin elbet işine geliyor. İran ve Türkiye derdi eklendi dertlerine. İsrail mi ? Onlar neredeyse ” dost ve kardeş ülke” manzumesine duhul oldular bile.

  2. Namussuz Amerika Catsa yaptırımını BAE,Sudi Arabistan ve Mısır gibi ülkelere uygulamıyor nedense!!Türkiye envanterini güçlendirmelidir.Hazır alımlarda yapılmalıdır acil olanlar için.özellikle savaş uçağı için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu