Mısır’dan Libya Sınırına Yakın Yeni Donanma Üssü: 3 Temmuz

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır, Libya sınırına yakın bir bölgede yeni bir askeri üs bölgesinin açılışını yaptı. Akdeniz kıyısında yer alan “3 Temmuz Üssü” bir donanma üssü olacak.

Yeni donanma üssünün konumu, Mısır’ın kuzeybatısında bulunan Cercub bölgesindeki Negaila şehrinde.  Üs, Libya sınırına olan yakınlığıyla dikkat çekiyor. Libya sınırı ve üs arasındaki mesafe yaklaşık olarak 200 kilometre.

STM Banner

Açılışa Katılan İsimler

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada 3 Temmuz Donanma Üssü’nün açılışının Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi tarafından yapılacağı belirtildi. Libyalı kaynaklar ise açılış törenine Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter, Libya Meclis Başkanı Akile Salih ve Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi’nin katıldığını iddia etti ancak canlı olarak yayınlanan açılış töreninde yalnızca Başkanlık Konseyi Başkanı el-Menfi görülebildi.

Soldan sağa: el-Menfi, Sisi, MbZ
Soldan sağa: el-Menfi, Sisi, MbZ

Törene aynı zamanda Yunan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos’un da katılacağı iddia edilmişti fakat o da törende yer almadı. Fakat Yunan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros’un protokolde yer aldığı görüldü. Törende yer alan bir diğer isim BAE’yi filli olarak yöneten BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid (MbZ) oldu. MbZ, Mısır’ın son yıllarda açtığı neredeyse tüm askeri üslerin açılış törenlerine katıldı.

Libya Sınırına Oldukça Yakın

Üs, Mısır Donanma Kuvvetlerine lojistik destek sağlanması için kritik olarak görülüyor. Mısır’ın Libya ile yaklaşık olarak 1.145 kilometrelik bir sınırı bulunuyor.

Mısır’a bağlı haber kanalları ise üssün açılışını “Türkiye’nin Libya ve Doğu Akdeniz’de etkisini kısıtlama amaçlı” olarak pazarladı. Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise üssün amacının ülkeyi “kuzey ve batı taraflarından gelecek tehditlerden korumak” olduğu vurgulandı.

Üssün Kapasitesi

Üs, Mısır Donanmasına ait neredeyse tüm gemilere ev sahipliği yapabilecek kapasitede. Nitekim açılış töreninde Sisi, Mısır’ın İtalya’dan tedarik ettiği FREMM firkateynlerinin ilki olan el-Galala’yı (FFG 1002) ziyaret etti. Törenden yapılan canlı yayında el-Galala’nın hemen önünde bir diğer FREMM sınıfı firkateyn olan BERNEES (FFG-1003) de görüntülendi. Açılış törenine Mısır Donanmasından toplamda 47 gemi katıldı.

Arka planda yer alan detaylarda ise Mısır’ın Fransa’dan satın aldığı Mistral sınıfı LHD gemisi olan ENS Gamal Abdel Nasser (L1010) de görülebiliyordu. Aynı zamanda çeşitli tiplerde denizaltılar da üssün limanına yanaşmış durumdaydı.

Mısır'a ait FREMM firkateynleri/3 Temmuz Donanma Üssü
Mısır’a ait FREMM firkateynleri/3 Temmuz Donanma Üssü

3 Temmuz Donanma Üssü, Mısır’ın en önemli tatbikatı olarak nitelendirilen “Kadir 2021” Tatbikatı’na da ev sahipliği yapacak.

Törende yer alan diğer gemilerin listesi ise şöyle:

  • 1 adet Gowind sınıfı korvet
  • 1 adet Type-209/1400 denizaltı
  • 1 adet Lürssen CPV-60 devriye botu
  • 9 adet Lürssen OPB-40 devriye botu

Mısır’ın Son Dönemde Açtığı Askeri Üsler

Mısır, Temmuz 2017’de Libya sınırına oldukça yakın bir noktada “Muhammed Necip” Askeri Üssü’nün açılışını gerçekleştirmişti. Mısır’ın özellikle Libya sınırına yakın noktalara kurduğu askeri üsler dikkat çekiyor. Hem donanma üsleri hem hava üsleri hem de kara birliklerine ait üslerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu bölgede aynı zamanda Mısır’ın en büyük donanma üslerinden birisi olan İskenderiye Donanma Üssü bulunuyor.

Mersa Matruh şehri yakınlarında bulunan Muhammed Necip Askeri Üssü, Afrika ve Orta Doğu’nun en büyük üssü olarak nitelendiriliyor. Mısır’ın Libya sınırı yakınlarında açtığı bir diğer üs ise Sidi Barani Hava Üssü. Sidi Barani, Libya sınırından yalnızca 100 kilometre uzaklıkta.

Mısır'ın Libya sınırına yakın olan askeri üsleri
Mısır’ın Libya sınırına yakın olan askeri üsleri

Mısır’ın bu bölgede birkaç hava üssü daha bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Habata Hava Üssü. Üs, Libya sınırına en yakın hava üssü olarak görülebilir.

“3 Temmuz” isminin çıkış noktasının hikayesi ise Sisi ile bağlantılı. Sisi, 3 Temmuz 2013’te seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye yönelik darbe girişimini başlatmıştı.

Hedef Türkiye

Breaking Defense’a konuşan Mısırlı bir yetkiliye göre 3 Temmuz Donanma Üssü Mısır’ın bölgede kendisini geniş kabiliyetlere sahip bir donanma gücü olarak gösterme kararlılığını simgeliyor.

“Kahire, Türkiye gibi rakiplerinin etki alanlarını genişletme ve Akdeniz’in petrol ve gaz açısından zengin bölgelerini kontrol etme çabalarına meydan okumaya kararlı.”

Libya sınırından yaklaşık 140 kilometre uzaklıkta bulunan üs, 10 km2’den fazla bir alanın üzerine kurulu. 14 kilometrelik su genişliğine sahip 1.000 metrelik bir iskeleye sahip.

Mısır’ın yakın gelecekte kendi münhasır ekonomik bölgesinin batısında bulunan noktalarda (ki bu bölge Libya sınırı boyunca uzanıyor) petrol ve gaz arama faaliyetlerine başlaması bekleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Mısır FREMM’i İskenderiye’ye ulaştı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Mısır Cumhurbaşkanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu