Mısır FREMM’i İskenderiye’ye ulaştı

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan hükümetinin ihracata yeşil ışık yakmasıyla Fincantieri tarafından Mısır’a teslim edilecek iki FREMM fırkateyninden ilki olan Al Galala (FFG 1002), 22 Aralık’ta özel bir törenle La Spezia yakınlarındaki Muggiano tersanesinde Mısır Donanması’na teslim edildi ve fırkateyn, 30 Aralık’ta İskenderiye’deki üsse ulaştı.

İtalyan Donanması için üretilen iki FREMM fırkateyninin Mısır’a satışının İtalyan Savunma Bakanlığı onayı ile kabul edildiği, Temmuz ayında yapılan Parlamento oturumu sonrasında açıklanmıştı.

STM Banner

Mısır’a satışı gerçekleştirilen iki FREMM firkateyni, Fincantieri Tersanesi tarafından inşa edilen ve 2020-2021 yıllarında İtalyan Donanması’na teslim edilmesi planlanan Bergamini sınıfı 9’uncu ve 10’uncu fırkateynlerdir. Al Galala’nın (FFG 1002) yanı sıra diğer FREMM firkateyni, mürettebatın eğitim sürecini tamamladıktan sonra bu yıl, Mısır Savunma Bakanlığı’na teslim edilecek.

Al Galala (FFG 1002) Silah ve Sensörleri

Mısır Savunma Bakanlığı tedarik programının bir parçası olan iki FREMM fırkateyni, yüzey harbi (ASuW) odaklı operasyonlar için genel amaçlı bir konfigürasyondadır. Al Galala (eski Spartaco Schergat) fırkateyni; Leonardo 127/64mm (LW) Baş Topu, 76/62mm Super Rapid Top, gemisavar füze, Aster karadan havaya füze ailesi için 16’lı A50 dikey atım sistemi ve asimetrik tehditlere karşı iki adet 25mm top ile donatılmıştır.

Gemide ayrıca; Leonardo MFRA (Çok Fonksiyonlu Radar) veya Kronos Grand Naval 3D AESA radarı, navigasyon radarları ve ayrıca RASS yüzey / hava gözetleme radarı, IFF sistemi, iki adet NA-25X gibi bir dizi sensör de bulunmaktadır.

FREMM Fırkateyn

İtalya ve Mısır arasında büyük savunma anlaşması

İki FREMM firkateyninin Mısır’a transferine ilişkin sözleşmenin, eğitim ve destek paketinin dahil edilmesiyle birlikte 1,2 milyar Euro değerinde olduğu tahmin edilmektedir.

İtalyan Donanması için iki yeni FREMM

İtalyan Savunma Bakanlığı tarafından talep edilen ve Fincantieri ile mutabık kalınan endüstriyel bir tazminat olarak, OCCAR ajansı aracılığıyla İtalyan Donanması iki yeni FREMM inşa edilecek ve hizmetteki Maestrale sınıfı fırkateynlerin ömrünü uzatmak için bir bakım ve destek paketi sağlanacaktır.


Haber: Zeynep Bayındır   Kaynak: NavalNews.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu