MİT Başkanı Hakan Fidan’dan istihbarat ve İHA-SİHA vurgusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Dr. Hakan Fidan, istihbarat disiplinleri ile İHA-SİHA yeteneklerinin bir bütün olarak kullanıldığını vurguladı.

Teşkilatının 2022 yılı faaliyetlerine değinen MİT Başkanı Dr. Hakan Fidan, “Milli İstihbarat Teşkilatı, PKK/KCK ile mücadelede insan istihbaratı, sinyal istihbaratı, elektronik istihbarat, görüntü ve uydu istihbaratı gibi istihbarat disiplinleri ile İHA-SİHA yeteneklerini bir bütün olarak kullanarak örgütü yöneten ana omurgayı etkisiz hale getirmeye odaklanmıştır.

STM Banner

Bu doğrultuda 2022 yılında gerçekleşen sınır ötesi operasyonlar neticesinde, çok sayıda PKK/KCK lider kadrosunun etkisiz hale getirilmesi ve örgüte ait kritik altyapı tesislerinin imhası sağlanmıştır.

Teknolojinin istihbaratın çarpan gücü yapılması anlayışını benimseyen Teşkilat, klasik istihbarat yaklaşımında bir destek unsuru olarak görülen teknolojiyi ana faaliyet alanlarından biri haline getirmiştir. Büyük veri analizi, yapay zeka uygulamaları, görüntü istihbaratı, sinyal istihbaratı, siber istihbarat alanlarında kazanılan yeni yetenekler bizzat sahadaki faaliyetleri yönlendiren bir boyut kazanmıştır.

ANKA-I

Ayrıca, bu alanda yürütülen yeni teknoloji geliştirme çalışmaları ve yatırımlar sayesinde Milli İstihbarat Teşkilatı, teknolojik ihtiyaçlarını kendi özgün imkanlarıyla karşılayacak düzeye erişmiştir

Dr. Hakan Fidan: “Milli İstihbarat Teşkilatı 2022’de Suriye, Ukrayna, Libya gibi sahalarda operasyonel çalışmaların yanı sıra müzakerelere yön verilmesi, taraflar arasındaki dengelerin tesisi ve kriz yönetim süreçlerinin koordine edilmesi konularında üstlendiği görevleri layıkıyla yerine getirmiştir.” ifadelerine yer verildi.

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre MİT envanterinde; AKINCI, ANKA ve BAYRAKTAR TB2 gibi S/İHA’lar bulunuyor.

İLGİLİ İÇERİK: MİT’ten Türk Savunma Sanayii Çalışanlarına Brifing


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Milli İstihbarat Teşkilatı Faaliyet Raporu

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu