MİT’ten Türk Savunma Sanayii Çalışanlarına Brifing

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Türk savunma sanayii kuruluşlarında çalışan personellere yönelik İstihbarata Karşı Koyma (İKK) faaliyetlerini sürdürüyor.

MİT tarafından açıklanan bilgilere göre Türkiye’nin savunma sanayii alanında son yıllarda yaptığı atılımlar ile SİHA’ların sahadaki başarısı, yabancı gizli servislerin Türkiye’deki faaliyetlerinde bu sektörü listelerinde öne almalarına neden oldu. Bu kapsamda MİT, Türk savunma sanayii kurumlarından çalışanlara yönelik İKK faaliyetleri yürütüyor.

STM Banner

Gazetede yer alan habere göre MİT, 2009 yılında stratejik kurumlara yönelik başlattığı İstihbarata Karşı Koyma ve Stratejik İşbirliği brifinglerini pandeminin ardından yeniden yoğunlaştırdı. 2009 – 2020 yılları arasında 411 kurumda 21 bin 593 üst düzey yönetici, mühendis ve uzmanlardan oluşan personele toplam 259 İKK ve Stratejik İşbirliği brifingi verildi.

Amaç Kritik Bilgilerin Korunması

Çalışmalar ile dev savunma sanayii şirketlerindeki hem askeri hem de ticari açıdan kritik değerde olana bilginin korunması amaçlanıyor. Bugüne kadar 450 civarındaki kurumda 22 binin üzerindeki üst düzey yönetici, mühendis ve uzmana İKK brifingi verildi.

Brifinglerde üzerinde durulan konular özetle şöyle:

  • MİT’in görev, yetki ve sorumlulukları ile kamu kuruluşlarının istihbarat alanındaki sorumluluk ve görevleri.
  • İKK’nin tanımı ve stratejik iş birliği perspektifinin esasları, bireysel ve koruyucu güvenlik alanında dikkat edilmesi gereken hususlar.
  • Daha önce bu tip kurumlara yönelik gerçekleştirilen casusluk olaylarından örnekler.
  • Yurt dışına görevli çıkan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İKK konusunda dikkat etmesi gereken hususlar.
  • Siber casusluğa karşı alınması gereken önlemler.
  • Elektronik teknik istihbarata karşı koyma ve ulusal güvenlik bilgilerinin korunması.

Savunma sanayiine yönelik brifinglerde İKK faaliyetinin amacı şöyle özetlendi: “İKK’nın taşıdığı önem ve ülkemizin son yıllarda geldiği nokta çerçevesinde sürdürülen çalışmalarda öncelik savunma sanayiine verilmiştir. Yerli savunma sanayiinin gelişimine ve uluslararası rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlanması amacıyla kritik bilginin korunmasına ağırlık verilmesi suretiyle yabancı unsurların ülke savunma sanayiine yönelik faaliyetlerine karşı koyma çalışmalarına destek verilmekte, bu sayede stratejik kurumlar ile MİT arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine gayret gösterilmektedir.”

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İKK Faaliyetleri
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İKK Faaliyetleri

MİT, İKK konusundaki gayretlerin yalnızca kuruma ait olmadığını belirterek topyekûn bir mücadeleye dikkat çekiyor.

“Yürütülen çalışmaların odağında, vatandaşlarımız ve ülkemiz menfaatlerine destek verilmesi anlayışının bulunduğu gerçeğinden hareketle “İstihbarat toplama ve İKK çalışmalarının sadece MİT’in gayretine bırakılamayacağı, bunun ülkenin bütün milli varlıklarıyla topyekûn bir mücadeleyi gerektirdiğinin unutulmaması önem arz etmektedir.”

ÖNERİLEN İÇERİK: MİT 2021 Faaliyet Raporu’nda Dikkat Çekici Detaylar


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, MİT

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu