MKE A.Ş. Yakın Hava Savunma Sistemi’ni Tanıttı

Roketsan-ATMACA-Banner

MKE A.Ş. milli imkanlarla geliştirdiği Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS)’ni ilk kez IDEF’21 esnasında sergiledi. YHSS, Phalanx muadili bir sistem olacak.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, uzun süredir deniz platformlarının yakın hava savunması amacıyla ABD üretimi Phalanx sistemini kullanıyor. MKE A.Ş., Phalanx muadili bir yakın hava savunma sistemini milli imkanlarla geliştirmek için çalışmalara başladı. Şirketin üzerinde çalıştığı YHSS’nin mock-up’ı, ilk kez 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21) esnasında sergilendi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre sistem, kara ve deniz birliklerini; güdümlü mermiler, havadan karaya füzeler, seyir füzeleri, insansız hava araçları, uçaklar ve helikopterlere karşı koruyabilen sistem yerli ve milli imkanlar ile geliştirildi. Sistemin üzerindeki elektro-optik sistemde; soğutmalı termal kamera, gündüz kamerası ve lazer mesafe ölçer bulunuyor.

Dakikada 4.000 mermi atış kapasitesine ve 2.000 metre etkili menzile sahip sistemde 20 mm Döner Namlulu Silah Sistemi kullanılacak. Atım hızı 3000-4000 atım/dk olan sistem, 3500 kilogram ağırlığa ve 1500 adetlik mühimmat kapasitesine sahip olacak.

2022 yılı içerisinde tamamlanması planlanan proje, ADVENT gibi muharebe sistemlerine de entegre edilebilecek. Sistem bu sayede, gemi üzerindeki radar sistemlerinden de veri alabilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Karadan Karaya Seyir Füzesi Projesi’nde (Kara ATMACA) İmzalar Atıldı

Karadan Karaya Seyir Füzesi Projesi’nde (Kara ATMACA) İmzalar Atıldı


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu