ANKA’ya MİLSAR Entegrasyonu Gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen MİLSAR Milli İHA Radarı, TUSAŞ’ın ANKA İHA platformuna entegre edildi. MİLSAR entegre edilen ANKA, başarılı uçuşlar icra etti.

İnsansız Hava Aracı (İHA) platformları için sentetik açıklıklı radar (SAR) geliştirme çalışmalarına bir süredir devam eden Meteksan Savunma, MİLSAR SAR/GMTI Radarı’nı ilk kez 2019 yılında tanıtmıştı. Devam eden süreç içerisinde geliştirme çalışmaları başarıyla tamamlanan MİLSAR, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen ANKA İHA’ya entegre edildi.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; ANKA İHA, MİLSAR ile başarılı bir dizi uçuş icra etti. MİLSAR sayesinde ANKA gibi İHA platformlarının, bulut üzerinden de görev icra etmesi mümkün hale geliyor. Böylelikle İHA platformlarının, bulut engelinden ötürü alçalmalarının dolayısıyla da düşman hava savunma sistemlerinin menzili içerisine girmelerinin engellenmesi amaçlanıyor.

MİLSAR İHA SAR/GMTI Radarı

MİLSAR; keşif-gözetleme, baskılama ve taarruz operasyonları için hava platformlarında kullanılmak üzere Meteksan Savunma tarafından tasarlanmış bir radar sistemidir. MİLSAR’ın, Potansiyel hedeflerin tespit ve takibinde kullanılan “Hareketli Yer Hedef Tespiti (GMTI)” ve her hava durumunda yüksek çözünürlüklü radar görüntüsü, hedef sınıflandırma ve arazi topografyası üretmek için kullanılan “Sentetik Açıklıklı Radar (SAR)” modları mevcuttur.

MİLSAR METEKSAN

MİLSAR, kolay entegrasyon özelliğiyle İnsansız Hava Araçları (İHA), helikopterler ve sabit kanatlı hava araçlarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sistemin “slew to cue” özelliğiyle EO/IR görüntüleme sistemiyle birlikte kullanılması; operasyonların verimliliğini, İHA’nın geniş alan gözetleme kabiliyetini ve SİHA’nın taarruz kabiliyetini arttırmaktadır.

Sistem; kötü hava ve dolasıyla düşük görüş koşullarında, düşük hızda hareket eden küçük boyutlu veya hızlı hareket eden hedeflerin tespit ile takibi yapmaktadır. SAR özellikleri, gece ve gündüz düşük görüş şartlarında bulut-üstü gözetleme operasyonlarında, yüksek çözünürlük ve uzun menzil görüntüleme sağlayan Stripmap ile Spotlight alt modlarını desteklemektedir.

2021 yılı içerisinde bir İHA platformu üzerinde mühendislik uçuş testleri tamamlanan MİLSAR’ın, 30 kg’nın altında ağırlığı, uzun menzillerden yüksek çözünürlüklü görüntü alabilme kapasitesi, platformlara kolay entegre edilebilme özellikleri ile yakın zamanda yerli İHA platformlarında kullanılması bekleniyor.

Genel Özellikler

  • Çok Modlu Hava Radarı
  • Bütün Hava Koşullarında Gözetleme
  • Geniş Alan Gözetleme
  • HD Radar Görüntüleme
  • Kompakt ve Hafif Yapı
  • Seçilebilir Çözünürlükler
  • Yüksek Hassasiyette Tek Darbe Takip

milsar-ve-aksungur

Teknik Özellikler

Yanca Kapsama:360°
Yükseliş Kapsama:+10°/-55°
Maksimum Menzil:27km
Minimum Menzil:4km
Sistem Opsiyonları:
  • Hareketli İnsan Tespit Modu (DMTI)
  • Kıyı Gözetleme Modu (MMTI)
  • Eşevreli Değişim Tespit Özelliği (CCD)
Çalışma Voltajları:20-30 VDC
Ortalama Güç Tüketimi:600W
Ağırlık:30kg
Boyut (ÇapxYükseklik):370mm x 445mm

ÖNERİLEN İÇERİK: SOM ve ATMACA Füzelerine Güç Verecek KTJ-3200 Motoru İçin İmzalar Atıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu