MKE’den ABD ile 30 milyon dolarlık sözleşme: Eurosatory 2024

Roketsan-ATMACA-Banner

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE), CENTURY ARMS ile ABD’ye silah ihracatıyla ilgili olarak 30 milyon dolar tutarında bir sözleşme imzaladı.

Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen Eurosatory 2024 Uluslararası Savunma Fuarı, tüm hızıyla devam ediyor. 50’den fazla Türk savunma şirketinin katıldığı fuarda MKE, önemli bir anlaşmaya imza attı. ABD’li CENTURY ARMS şirketi ile bir sözleşme imzalayan MKE, bu kapsamda Amerikan pazarına 30 milyon dolarlık bir silah ihracatı gerçekleştirecek.

STM Banner

Halihazırda MKE, 9mm makineli tabancalardan 7.62mm piyade tüfeklerine kadar çeşitli hafif silahların üretimini gerçekleştiriyor. 30 milyon dolarlık anlaşma ile MKE üretimi tüfeklerin, Amerikan pazarına sunulması hedefleniyor.

1961 yılında kurulan Century International Arms, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir ateşli silah ithalatçısı ve üreticisi olarak biliniyor. Şirket, diğerlerinin yanı sıra G3, L1A1, AK-47 ve sporlaştırılmış Mauser tüfeklerinin üretimini gerçekleştirirken ayrıca Türk yapımı Canik tabancalarını ithal etmektedir.

mpt-76

İhracat ile ilgili olarak MKE A.Ş. tarafından yapılan açıklamada, “Bu önemli anlaşmanın, MKE’nin uluslararası pazarda büyüme hedeflerine katkı sağlaması ve Amerikan pazarındaki varlığını güçlendirmesi bekleniyor. MKE, yüksek kalite standartları ve ileri teknoloji ürünü silahlarıyla, global savunma sanayinde tercih edilen bir marka olmayı sürdürüyor.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu