MMU ve KIZILELMA’nın gözü TOYGUN EOTS’un özellikleri

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Muharip Uçak ve KIZILELMA için geliştirilen TOYGUN EOTS (Elektro-Optik Hedefleme Sistemi)’in özellikleri, ASELSAN tarafından paylaşıldı.

ASELSAN, Milli Muharip Uçak (MMU) ve KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı için TOYGUN Projesi kapsamında Elektro-Optik Hedefleme Sistemi geliştirme faaliyetlerini sürdürüyor. ASELSAN, geliştirme faaliyetleri devam eden TOYGUN EOTS’in özelliklerini paylaştı.

STM Banner

TOYGUN Elektro Optik Sensör Sistemi, muharip insanlı ve insansız uçak sistemleri için geliştirilecek ve dahili olarak hava araçlarında yer alacak. Keşif ve hedefleme maksadıyla kullanılacak TOYGUN, MWIR (Orta Dalga Kızılötesi) bandında görüntüleme yapabilmesi amacıyla en az 1280×1024 çözünürlükte bir termal dedektör kullanacak.

Öte yandan TOYGUN; 1064 nm dalga boyunda lazer işaretleme, en az 35 km mesafeye kadar hassas şekilde lazer mesafe bulma, başka bir platformun işaretlediği hedefin tespiti ve takibi için lazer nokta takibi ve termal görüntüye göre dahili hizalama görevlerini gerçekleştirebilecek. Sistem, yeryüzünde bulunan bir hedefin koordinatları, dahili GPS/ harici INS/ platform seyir verileri/ dahili ataletsel ölçüm birimi desteği ile hesaplayabilme kabiliyetine sahip olacak.

MMU-EOTS

TOYGUN EOTS’in bazı diğer özellikleri ise şu şekilde.

  • Video Hedef Takip: Sistem hareketli ve durağan hedefleri görüntünün ortasında tutarak hız, yönelim ve koordinat
    bilgilerini hesaplayıp dış dünya ile paylaşacaktır.
  • Semboloji Oluşturma Görevi: Hedef, Yönelim ve Kamera Durum bilgileri, görüntü çıktıları üzerinde yazı ve grafikler ile gösterilecektir.
  • Dış Dünya Haberleşme Görevi: Güç, görüntü aktarımı, GNSS Anten, haberleşme ve kontrol sinyalleri için dış arayüzler bulunacaktır

ASELSAN TOYGUN Teknik Özellikler

HD IR Kamera:Sensör Çözünürlüğü: 1280×1024
Dalga Boyu: MWIR
Lazer Mesafe Ölçer ve Hedef Belirleyeci:Dalgaboyu: 1064nm
Menzil: 35km
NATO STANAG 3733 ile uyumlu
Güç Arayüzü:28 VDC
Güç Tüketimi:1000 Watt
 

Boyut:

Sensör Ünitesi:
Yükseklik: 710mm
Genişlik: 550mm
Derinlik: 815mm
Fasetli Cam Modülü:
Yükseklik: 285.7mm
Genişlik: 618.4mm
Derinlik: 800.3mm
Ağırlık:Sensör Ünitesi Ağırlığı: Azami 120kg
Fasetli Cam Modülü Ağırlığı: 22kg
Sıcaklık:Çalışma -40 ile +70 derece arası

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu