MMU’nun APU’su İçin Sözleşme İmzalandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nde kullanılacak Yardımcı Güç Ünitesi (Auxiliary Power Unit / APU) için TRMotor ile sözleşme imzalandı.

TRMotor Genel Müdürü Dr. Osman Dur, Milli Muharip Uçak’ın yardımcı güç ünitesi için sözleşme imzalandığını duyurdu. Dr. Dur tarafından yapılan açıklamada, “Bir süre önce TUSAŞ ın yapmış olduğu MMU yardımcı güç ünitesi (APU) ihalesini TRMOTOR AŞ nin aldığı ve sözleşme görüşmelerine başlandığı basına duyurulmuştu. Artık hem ülkemizin kırmızı çizgileri hem de MMU nun isterlerini sağlayan sözleşme imzalanarak hızla çalışmalara başlandı!” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Bir nevi küçük gaz türbinli motor olan APU’lar, uçağın motorunu çalıştırmak için gerekli olan basınçlı havayı sağlamak için kullanılmaktadırlar. Ayrıca hava araçlarının ihtiyacı olan elektrik enerjisi de gerektiği durumda APU’lar tarafından sağlanabilmektedir.

TRMotor

TRMotor Güç Sistemleri San. A.Ş. 20 Nisan 2017 tarihinde Türkiye’nin ihtiyaçları doğrultusunda turbo motor teknolojileri alanında tasarım ve geliştirme faaliyetlerini gerçekleştirmek için sermayesi yüzde yüz SSB’ye ait olan SSTEK A.Ş tarafından kurulmuştur.

Türkiye’nin uçak motoru ihtiyacının karşılanması için yeni nesil motor tasarımı ve geliştirilmesi hedeflenmiştir.

TRMotor’un sermayesi Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş’ ve TUSAŞ’a aittir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk Hava Kuvvetleri’nin MMU TF-X Sunumu ve Öne Çıkanlar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu