İsrail Gözünü ABD’nin En Yeni Sığınak Delici Bombasına Dikti

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail, ABD’nin 2.5 ton harp başlığına sahip en yeni sığınak delici (nüfuz edici) bombası olan GBU-72’yi tedarik etmek istiyor. Kaynaklara göre İsrail bu füzeleri Hamas’ın yer altındaki üslerine karşı kullanmayı amaçlıyor.

Breaking Defense’e konuşan İsrailli savunma kaynaklarına göre İsrail, önümüzdeki aylarda ABD’den 2.5 tonluk sığınak delici GBU-72 (GBU-72 Advanced 5K Penetrator) bombasını talep edecek.

STM Banner

İsrail, halihazırda envanterinde bulunan GBU-28 bombalarını aktif olarak kullanıyor ve bu bombayla gerçekleştirdiği saldırılardan çıkardığı dersleri ABD Hava Kuvvetler ile paylaşıyor. ABD, İsrail’in çıkardığı dersler üzerinden GBU-72’yi geliştiriyordu.

İsrailli yetkililer ABD ile paylaştıkları bilgiler sayesinde GBU-72’nin ABD Hava Kuvvetlerinin envanterine girmesiyle beraber kendilerine yönelik satışın da onaylanmasını umuyor.

GBU-72 Testi/F-15E
GBU-72 Testi/F-15E

İsrail, bu yıl Gazze’de icra ettiği “Duvarların Muhafızları” operasyonunda GBU-72’nin eski versiyonu olan GBU-28’i oldukça aktif bir şekilde kullanmış ve Hamas’ın şehrin altına inşa ettiği “Metro Şehri” adı verilen tünel ağını hedef almıştı.

Kaynaklara göre İsrail, Gazze’de icra ettiği saldırılara dair verileri ABD Hava Kuvvetlerine iletti. ABD Hava Kuvvetleri ise geçtiğimiz haftalarda GBU-72 bombasının bir dizi testi başarılı bir şekilde tamamladığını duyurmuştu.

İsrail; GBU-72’yi yalnızca Hamas’a karşı değil aynı zamanda İran’a karşı da kullanabilir.

GBU-72 ve GBU-28 Bombaları

ABD Hava Kuvvetleri açıklamasına göre GBU-72 bombasının geliştirilme amacı “güçlendirilmiş ve derinlere gömülü hedef zorlukların üstesinden gelmek”. GBU-72 hem avcı hem de bombardıman uçakları için tasarlanıyor. GBU-72’nin İsrail’in halihazırda envanterinde bulundurduğu F-15 savaş ucalarına entegrasyonu ise oldukça kolay olacaktır zira ABD Hava Kuvvetleri GBU-72 testlerini F-15E savaş uçaklarıyla icra ediyor.

GBU-72’nin selefi olan GBU-28’e göre çok daha ölümcül bir silah olması bekleniyor. GBU-72 programının önündeki yeni hedef ise JDAM (Joint Direct Attack Munition / Ortak Doğrudan Saldırı Mühimmatı) entegrasyonu. Testlerin 2022 yılında devam etmesi planlanıyor. JDAM entegrasyonuyla birlikte “akılsız” olan bombalar, GPS güdümlü mühimmatlara dönüşüyor ve belirlenen koordinatları hassas bir şekilde vurabiliyor.

ABD Hava Kuvvetlerinin 2017 yılından bu yana GBU-72 üzerinde çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Kuvvetin gelecek yıl içerisinde 36 milyon dolara 125 adet GBU-72 tedarik etmesi bekleniyor.

Applied Research Associates (ARA) tarafından geliştirilen GBU-72’nin geliştirilme sürecinde öldürücülüğün artırılması için gelişmiş modelleme ve simülasyon teknikleri ve süreçleri kullanıldı.

GBU-28, ilk kez 1991 yılında Irak’ta icra edilen Çöl Fırtınası Harekatı sırasında kullanılmıştı. Bu bombalarla Irak’a ait yer altında bulunan komuta merkezleri hedef alınmıştı. Harekat sırasında oldukça iyi sonuçlar elde edilen bombanın kullanımı 2003 yılında ABD’nin Irak’ı işgali sırasında da devam etti.

ÖNERİLEN İÇERİKIron Dome entegreli İsrail gemisine doğalgaz sahası görevi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Breaking Defense

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu