MMU’ya F-16 motoru

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) liderliğinde gelişim faaliyetleri devam Milli Muharip Uçak’ın (MMU) bire bir ölçüye sahip modeli yani mock-up’ı, ilk kez Paris Air Show esnasında düzenlenen lansman töreninin ardından sergilenmişti. Mock-up ve yanındaki sergiden; MMU’nun ana hatlarıyla tasarımı, hava alıklarının yerleşimi, kokpit yerleşimi, kullanacağı mühimmatlar ve bir takım revize edilen teknik özelliklerine ulaşmış hatta bu konuyla ilgili daha önce bir yazı da yazmıştık.

STM Banner

TUSAŞ Genel Müdürü Sayın Temel KOTİL tarafından Paris Air Show tarafından yapılan açıklama ile MMU prototiplerinde kullanılacak olan GE-F110 motoruyla ilgili gelişmeleri de öğrenmiş olduk. TUSAŞ CEO’su KOTİL tarafından yapılan açıklamada, “General Electric’ten 5 motor aldık, geliyorlar. İlk uçuşlarda, MMU’nun ilk prototiplerinde F-16 motorlarını kullanacağız. Yerli motorun geliştirilme çalışmaları devam ediyor” ifadelerine yer verildi. KOTİL, daha önce de IDEF-2019 esnasında savunma basını ile bir araya gelmiş ve MMU’nun ilk prototiplerinde F110 motorunun kullanılacağını tekraren doğrulamıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. F110 motorunun başlangıç için tercih edilmesi iyi olmuş bence, çünkü TAİ mühendisleri bu motor hakkında oldukça fazla bilgi birikimine, yedek parçasına vb sahip avucunun içi gibi bildiği motorun prototipe yapacağı etkiyi çözümlemek ve eksikleri daha hızlı ve kolay görmek açısından doğru bir seçim olmuş gibi duruyor ama ileride bu F110 u yerli lisans ile üretip kullanırsak 5. Nesil savaş uçağı için yetersiz kalır gibime geliyor.

    1. f16 motoru tek motorlu bir ucak için tasarımlanmıs tfx ise iki motorlu oldugu için nasıl govdeye uyum saglayacak sizce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu