Modernize Edilen İlk KC-135R Tanker Uçağı Teslim Alındı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’de modernizasyona tabi tutulan ilk KC-135R Yakıt İkmal Uçağı, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Uçak, kısa süre önce Adana’daki İncirlik Üssü’nde bulunan 101. Filo’ya intikal etti.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Modernizasyonu tamamlanan ilk KC-135R Blok 45 uçağımız teslim alındı. Yeni özellikler kazandırılan uçağımız dönüş yolundayken Atlantik Okyanusu üzerinde uçağımızın pilotuna da yeni rütbesi takıldı. Rütbe alan personelimizi kutluyor, hayırlı ve başarılı görevler diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Türk Hava Kuvvetleri ve KC-135R Serüveni

Türk Hava Kuvvetleri’nin tanker uçak, serüveni 90’lı yıllarda Bosna ve Kosava’da yapılan askeri operasyonlara dayanmaktadır. Burada edinilen tecrübelerle Türkiye’nin özellikle uzak bölgelerde etkinlik gösterebilmesi için tanker uçak ihtiyacı ortaya çıkmıştır. İnceleme ve değerlendirmelerin sonunda Türk Hava Kuvvetleri, KC-135 Stratotanker uçağının alımına karar vermiştir.

Kararın ardından ABD’den, 7 adet KC-135A teslim alınmıştır. Bu uçaklar, ABD kongresi tarafından Güney Kanat Yardımı kapsamında Türk Hava Kuvvetleri’ne hibe edilmiştir. Uçaklar, KC-135A seviyesinden KC-135R seviyesine modernize edilmiştir.

kc-135

Uçakların modernize edilmesinin ardından 1997-1998 yılları arasında, bütün uçaklar teslim alınmış ve 10. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda bulunan 101. Asena Filo bünyesinde görev yapmaya başlamışlardır. Uçakların envantere girmesiyle birlikte seyrüsefer kabiliyetlerinin arttırılması ve ABD ile ortak konfigürasyonda kalmak için Pacer CRAG (Compass, Radar and GPS) modernizasyonu başlatılmıştır.

Proje ile birlikte uçaklara renkli hava radarı ekranı, Genişletilmiş Trafik Çarpışma Önleme Sistemi, Geliştirilmiş Yer Tahmin ikaz sistemi, GPS ile ilintili Seyrüsefer sistemi, Çok Fonksiyonlu Ekran, FMS-800 Uçuş Kontrol Sistemi, Kokpit Ses Kaydedicisi(CVR) ve Uçuş veri kaydedicisinden oluşan bir kokpit aviyonik yenileştirme seti monte edilmiştir.

ABD’nin bu uçakları kullanmaya devam etmek istemesi üzerine ise Pacer CRAG 45.1 modernizasyon programı, ABD’de başlatılmıştır. Buna müteakiben Türkiye de KC-135 filosunu uzun bir süre daha kullanmak için modernizasyon kararı almıştır. Daha gelişmiş bir glass kokpit yapısına kavuşmak için uçağa dijital MFD ekranlar gibi sistemler monte edilmektedir. Böylelikle KC-135R uçakları, Blok 45 konfigürasyonuna yükseltilmektedir.

Modernizasyonun tamamlanmasıyla ABD ve Türkiye gibi ülkeler, KC-135 uçaklarını 15 yıl kadar daha kullanabilecekler.

ÖNERİLERN İÇERİK: Deniz Kuvvetleri’nden AKSUNGUR İHA Siparişi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu