MotorSich’in Çin’e satışına AMCU engeli

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna merkezli JSC MotorSich şirketinin, Çin Halk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren DCH Grup’a satışına, Ukrayna Tekel ile Mücadele Komitesi (AMCU)’nden engel geldi.

Edinilen bilgiye göre; Çin Halk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren DCH Grup, JSC MotorSich şirketinin hisselerini satın almak için yaptığı başvuruya Ukrayna Tekel ile Mücadele Komitesi (AMCU)’nden red yanıtı aldı. AMCU; DCH Grup tarafından yapılan başvuruyu, dikkate almayacak.

STM Banner

Yapılan açıklamaya göre; başvurunun reddedilmesi, başvuru sahibini Ukrayna Tekel ile Mücadele Komitesi’ne tekrar başvurma hakkından mahrum bırakmamakta.

Ukrayna merkezli JSC MotorSich şirketi, dünya çapındaki en büyük savaş uçağı ve taarruz helikopteri motoru üreticisi şirketlerden bir tanesidir. Halihazırda Baykar Savunma tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı da MotorSich şirketi tarafından üretilen Al-450 isimli bir turboprop motor kullanıyor.

Hatırlanacağı üzere; daha önce T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “AKINCI’nın motoru için Baykar Savunma ile Ukrayna’lı MotorSich firması arasında bir anlaşma yapıldı. O motor da Türkiye’de üretilecek” ifadelerine yer verilmişti.

Bu sebepten ötürü MotorSich hisseleri ile Türkiye’nin de yakından ilgilendiği tahmin ediliyor.

Al-450 motorunun Türkiye’de üretilen versiyonu, Al-450T olarak adlandırılacak. Yerli motor ile birlikte AKINCI’nın yerlilik oranı, daha da yükselecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Trump başkan kalsaydı, değil bu fiyata iki misline bile sattırmazdı Çin’e. Ukrayna da buna gıkını çıkaramazdı. Çine satış imkansız. Bakalım yeni yönetim izin verecek mi ? Her imparatorluk çöktüğüne göre du bakali n’olcek ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu