MQ-8C’ye İtalyan radarı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li Northrop Grumman şirketi tarafından geliştirilen MQ-8C Fire Scout Döner Kanatlı İnsansız Hava Aracı, İtalyan Leonardo firması tarafından geliştirilen AN / ZPY-8 radarıyla donatılacak.

Konuyla ilgili edinilen bilgiye göre; AN / ZPY-8 Radarı ile donatılan ilk MQ-8C Fire Scout İnsansız Hava Aracı, uçuş testlerine başladı. Fire Scout’un hedef tespit ve takip yeteneği, AN / ZPY-8 sayesinde önemli ölçüde artacak. MQ-8C, böylelikle ABD Donanması’nın istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) gereksinimlerini daha etkin bir şekilde karşılayabilecek.

STM Banner

Bugüne kadar ABD Donanması’ndan 38 adet MQ-8C Fire Scout siparişi alan Northrop Grumman, şu ana kadar 32 adet İHA’yı teslim etti. 2021 yılında tam operasyonel yeteneğe kavuşacak olan MQ-8C İHA’ların hepsi AN / ZPY-8 radarıyla donatılacak.

AN / ZPY-8 Osprey

İtalyan Leonardo firması tarafından geliştirilen AN / ZPY-8 Osprey; X-band frekansında ve AESA mimarisinde çalışan bir sentetik açıklıklı radar sitemidir. Kara gözetleme, hava gözetleme ve deniz gözetleme amaçlı kullanılabilen radar, 11 kilogram ağırlığındadır ve 120 derecelik tarama açısına sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu