MSB’den SİPER ve F-35 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, gündemdeki konularla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Bakanlıkta düzenlenen toplantıda konuşan Tanıtım Subayı Deniz Binbaşı Nadide Şebnem AKTOP, Türkiye’nin Hava Savunma ve F-35 programlarıyla ilgili bilgi verdi.

Binbaşı AKTOP tarafından yapılan açıklamalarda, “Önemli hava ve füze tehdidine maruz kalan ülkemiz için hava savunma sistemi, bir tercih değil, zorunluluktur. Rusya Federasyonu’ndan S-400 sistemleri tedariki ile ülkemiz, önemli bir hava savunma yeteneği kazanmış olacaktır. Teknoloji transferi ve ortak üretim yoluyla, kendi milli sistemlerimizi geliştirmek üzere başlattığımız çalışmalar da müttefiklerimiz İtalya ve Fransa ortaklığı olan EUROSAM ile yürütülmektedir. Patriot’larla ilgili ise ABD tarafından verilen teklif kapsamında temaslar halen Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından devam etmektedir.

STM Banner

Ayrıca yerli ve milli uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi projemiz SİPER’in de ilk adımını atmış bulunmaktayız. F35’lerle ilgili olarak, ilk 2 uçak, 21 Haziran 2018’de teslim alınmıştır. Pilot ve bakım eğitimleri, ABD’de devam etmektedir. Mart 2019’da alınacak 2 uçakla toplam 4 uçak, pilot/bakım eğitimleri için 2020 sonuna kadar ABD’de kalacak, 5 ve 6’ncı uçaklar ise 30 Kasım 2019’da Malatya’ya intikal ettirilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Şuana kadar Lockheed Martin’e 30 adet F-35 siparişi veren Türkiye’nin, F-35A teslimat takvimine göre 2019 yılı içerisinde 4 adet (LRIP 11) F-35 jeti teslim alması bekleniyor. Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilen 18-0001 ve 18-0002 kuyruk numaralı F-35 jetleri, halihazırda Luke Hava Üssündeki personellerimizin eğitim faaliyetlerinde kullanılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Tamamda bu prosedürler çok zaman alıyor allah göstermesin bir savaşçıksa bize hiçbir faydası olmayacak benim görüşüm

  2. Bence de, Rusya dan bu alımı yaparken kullandıkları bataryanın birini hemen teslim alma şartı getirilmeliydi. O zaman ne abd nin f35 restlerine ne de bu kadar nato tantanasına maruz kalırdık. Yani bi nevi oldu bittiye gelirdi. Şimdi bu kadar uzun teslim sürelerinde ne olacağı belli değil. Özellikle önümüzde ki 2-3 yıl içinde dünyayı çok zor, belki de çok kanlı bir dönem bekliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu