Murat İkinci: MİLDAS Gelecekteki Tüm Projelere Konuşlandırılabilir

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, TEKNOFEST kapsamında SavunmaSanayiST.com’a özel açıklamalarda bulundu. Milli Dikey Atım Sistemi (MİLDAS) çalışmaları sürüyor.

SavunmaSanayiST.com’a özel olarak bir röportaj veren Roketsan Genel Müdürü İkinci, MİLDAS’ın geliştirilme amacının Türkiye’nin kendi mühimmatlarını MİLDAS ile atabilmek ve kendi gemilerine konuşlandırabilmek olduğunu kaydetti.

STM Banner

İkinci, geliştirilen MİLDAS’ın ilk kez İstif sınıfı firkateynlerde kullanılacağını da teyit etti.

“İlkini İnşallah İstanbul firkateynine teslim ederek hayata geçirmeyi planlıyoruz. Deniz Kuvvetlerimize ve Savunma Sanayii Başkanlığımız ile bunun üzerinden atılacak olan mühimmatlarla ilgili görüşmeler devam ediyor. Kendi geliştirmiş olduğumuz füzelerimizi bu sistem üzerinden atmayı planlıyoruz.”

Mk41 VLS Ambargosu

TCG İSTANBUL Fırkateyni’nde ABD üretimi Mk41 Dikey Atım Sistemi (VLS) yerine Milli Dikey Atım Sistemi’nin kullanılacağı biliniyor. İkinci tarafından Ağustos ayında yapılan bir açıklamaya göre MİLDAS takvimiyle TCG İSTANBUL’un teslimat takvimi örtüşüyor ve sistemin teslimatında gecikme yaşanmayacak. Sistemin 2023 yılında teslim edilmesi bekleniyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan BARBAROS Sınıfı firkateynlerle bir kısım GABYA Sınıfı firkateynler tarafından kullanılan Lockheed Martin üretimi Mk 41 VLS, ESSM gibi füzelerin ateşlemesini gerçekleştirmekte. Dikey atım sistemi alanında tamamen ABD’ye bağımlı olan Türkiye, MİLDAS projesiyle bu alandaki ihtiyacını kendi imkanlarla gidermeyi amaçlamakta.

Milli Dikey Atım Sistemi ile donatılacak ilk geminin 2027 yılında Türk Donanmasına teslim edilecek ilk TF-2000 Hava Savunma Harbi muhribinin olması planlanıyordu. Ancak birtakım etkenler – Mk41 tedarikinde çıkartılan zorluklar ve ambargolar – sebebiyle proje hızlandırılmış olacak ki İ Sınıfı Fırkateynler’de de MİLDAS kullanılmasına karar verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: TF-2000 Hava Savunma Muhribi İçin Süreç Başlıyor

“Gelecekteki Her Platforma MİLDAS”

İkinci, bundan sonra geliştirilecek olan platformların hepsine de MİLDAS’ın konuşlandırılmasının planlandığını aktardı.

“Bu aşamada tabii böyle bir dikey atım sistemini hayata geçirmek, bizim yurtdışına olan bağlılığımız konusunda bir serbestiyet kazandıracak. Aynı zamanda bundan sonra geliştirecek olduğumuz platformların hepsine de milli dikey atım sistemini koymayı planlıyoruz.”

MİLDAS projesindeki çalışmaların hızlandırıldığını kaydeden İkinci, projenin stratejik öneminin bilincinde olduklarını vurguladı.

“İnşallah ilk İstanbul firkateynimizde bunu değerlendirip, bundan sonraki aşamalarda diğer gemilerimize de yaygınlaştırılmasını ve yeni üretilecek gemilerimize de MİLDAS’ı konuşlandırmayı düşünüyoruz.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Söyleşi: Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu