MÜREN Savaş Yönetim Sistemi Preveze Denizaltına Entegre Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Preveze sınıfı denizaltılar için geliştirilen yerli ve milli Sualtı Savaş Yönetim Sistemi Preveze denizaltısına entegre edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin sunumunda gerçekleştirdiği konuşmada Preveze sınıfı denizaltılar için TÜBİTAK-BİLGEM ana yükleniciliğinde geliştirilen Sualtı Savaş Yönetim Sisteminin Preveze denizaltısına entegre edildiğini açıkladı.

STM Banner

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) birkaç yıl önce, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlı Araştırma Merkezi Komutanlığı (ArMerKom) bünyesinde Müren Laboratuvarının açılışını gerçekleştirmişti.

Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu
Preveze Sınıfı Denizaltı

MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN-SYS)

TÜBİTAK ve ArMerKom’un denizaltı savaş yönetim sistemlerine yönelik 20 yılı aşkın tecrübesinin yansıtıldığı MÜREN Laboratuvarı, Dz.K.K.lığı ile BİLGEM arasındaki MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN-SYS) geliştirme programının ikinci büyük adımı olan MÜREN-PREVEZE Projesi kapsamında hayata geçirilmişti.

2017 yılının Ağustos ayında başlatılan MÜREN-PREVEZE Projesi kapsamında 4 adet Preveze Sınıfı denizaltımızın tüm savaş yönetim sistemi yerli ve milli olarak geliştirilen MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN-SYS) ile modernize edilecekti.

Preveze sınıfı denizaltılar için TÜBİTAK-BİLGEM ana yükleniciliğinde “MÜREN-PREVEZE Projesi” kapsamında MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) geliştirilmeye devam ediliyor.

2017 yılının Ağustos ayında başlatılan MÜREN-PREVEZE Projesi kapsamında, 4 adet Preveze Sınıfı denizaltının tüm savaş yönetim sistemi yerli ve milli olarak geliştirilen MÜREN-SYS ile modernize edilecek.

Bu kapsamda MÜREN-SYS’li ilk denizaltının 2021 yılı Haziran ayında filoya katılması hedefleniyordu.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKYA Ağır Sınıf Torpido’nun Menzil Bilgisine Revize


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu