Nijer’in HÜRKUŞ Uçağı İlk Kez Görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Nijer’e ihraç edilen HÜRKUŞ Hafif Taarruz ve Temel Eğitim Uçağı ilk kez görüntülendi.

Yerli imkanlarla TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRKUŞ Hafif Taarruz ve Temel Eğitim Uçağı, Afrika yolculuğuna hazırlanıyor. HÜRKUŞ Test Pilotu Murat ÖZPALA, Nijer’e teslim edilecek HÜRKUŞ uçağının fotoğrafını paylaştı. Nijerya bayraklı uçağın, yakında teslim edileceği tahmin ediliyor.

STM Banner

Nijer’e HÜRKUŞ ihraç edildiği bilgisi, ilk kez 18 Kasım 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Nijer aynı zamanda Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA tedarikinde de bulunmuştu. HÜRKUŞ’un teslim edilmesiyle birlikte Türkiye-Nijer Savunma Sanayii İş Birliği, başka bir boyuta taşınmış olacak.

HÜRKUŞ uçağını kullanacak Nijerli pilotların, bir süredir TUSAŞ refakatinde HAVELSAN’daki simülatörlerde eğitim aldıkları biliniyordu. İlk HÜRKUŞ uçağının, gelecek yıl Nijer’e teslim edileceği tahmin ediliyor.

Fotoğraftaki uçağın HÜRKUŞ-B olduğu anlaşılırken, TUSAŞ taarruzu konfigürasyondan HÜRKUŞ-C için de çalışmalarını sürdürüyor.

HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı

Hassas ve Maliyet Etkin Çoklu Görev Çözümü HÜRKUŞ-C, hafif taarruz ve silahlı keşif varyantı, günümüz dünyasının muharebe alanlarındaki asimetrik tehditlere karşı düşük maliyetli, esnek bir çözüm sunmaktadır.

HÜRKUŞ-HYEU
HÜRKUŞ-HYEU

HÜRKUŞ’un sahip olduğu gelişmiş eğitim kabiliyetleri korunmakla beraber, üzerinde 7 harici yük istasyonuyla HÜRKUŞ-C, kullanıcılarına; yüksek irtifada ve zorlu coğrafyalarda, gündüz ve gece koşullarında, zorlu görevleri gerçekleştirebilmek için yararlanılabilecek olan 1500 kg’a kadar geniş bir faydalı yük kapasitesi sunmaktadır.

Genel Özellikler

  • Zırhlandırılmış Yapı
  • Kendini Koruma Sistemleri
  • Gece Görüş Uyumlu Dijital Kokpit
  • Gelişmiş Aviyonik Sistemler
  • EO/IR Görüntüleme ve Hedefleme Sistemi
  • Gerçek Zamanlı Veri ve Video Aktarımı
  • Dijital Güvenli Haberleşme Yeteneği
HARİCİ YÜK KAPASİTELERİ
Genel Maksat Bombaları
Milli Mühimmatlar (HGK-3, KGK-82, CİRİT, UMTAS)
12,7 ve 20 mm top sistemleri
2,75 inç roket çeşitleri
Uluslararası lazer güdümlü mühimmat çeşitleri
Eğitim bombaları (BDU33 ve MK106)
Harici Yakıt Tankları

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ’tan 1 Milyar Dolarlık Platform İhracatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu