Nijerya Cayuse Warrior Plus siparişini 36’ya çıkardı

Roketsan-ATMACA-Banner

Nijerya, MD Helicopter’e daha önceki siparişlerine ek olarak 12 adet MD530F Cayuse Warrior Plus Hafif Keşif ve Taarruz Helikopteri siparişi verdi. Ek siparişlerle birlikte Nijerya, toplamda 36 adet Cayuse Warrior Plus helikopteri tedarik ediyor. Nijerya Ordusu helikopterleri, ülkedeki isyanlara karşı ve terörle mücadele operasyonlarında kullanmayı amaçlıyor.

MD Helicopters, siparişlerindeki mevcut ve planlanan artışı doğrudan ele almak için üretim süreçlerini hızlandırdı ve kapasitesini arttırdı. Yeni Cayuse Warrior Plus siparişlerini ve diğer yakın tarihli büyük sözleşmeleri yerine getirebilmek için Arizona merkezli şirket, üretim tesisini yeniden yapılandırdıktan sonra 120’den fazla yeni çalışanı işe almayı planlıyor.

STM Banner

MDH başkanı ve CEO’su Brad Pedersen, konuyla ilgili olarak “Nijerya hükümetinin güvenine minnettarız ve amaca yönelik, hafif taarruz helikopteri çözümümüzü Nijerya’ya ve dünyaya sergilemekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

MD Helicopters, MD 500E helikopterinin MD 530F’ye yükseltilmesinin bir “technical bulletin’e” dönüştürülmesi için çalışıyor, bu da dünya çapında daha fazla MD yetkili servis merkezinin yükseltmeyi gerçekleştirebileceği anlamına geliyor. Şimdilik, şirketin Arizona’daki tesisi tüm E’den F’ye yükseltmelerini gerçekleştiriyor.

MD530F helikopterleri dünya çapında birçok ülke tarafından kullanılıyor. Özellikle terörle mücadele operasyonlarında kullanılan platform kullanıcılarına düşük maliyetle kolay ateş gücü sağlıyor. MD530F helikopterlerinin önemli kullanıcılarından biri de Taliban. 2021’de Amerika’nın geri çekilmesiyle Afganistan envanterindeki MD530F helikopterleri Taliban’ın eline geçti. Taliban bu helikopterleri kısa sürede kullanıma soktu. Afganistan tarafından MD530 helikopterleri sıklıkla kullanılıyordu.

T129-ATAK

Ayrıca Nijerya, Türkiye’den de T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri tedarik edecek. İlk etapta Nijerya’nın ATAK sipariş, 6 helikopteri kapsıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu